Kamarádky jsou k nezaplacení!

Kamarádky jsou k nezaplacení!


Ne každý je natolik sdílný a přátelský, že do svého nitra a života dokáže někoho pustit i v pozdějším věku. Většinu přátel proto míváme z dob, kdy jsme bezstarostně chodili do školy, toulali se v pátek z hospody do hospody a o víkendech se jen tak courali parkem. Další skupina přátel přibyla na vysoké škole, a pokud měl dotyčný štěstí, potkal někoho milého i v zaměstnání. Otázkou je, jak všechny tyto vztahy zvládnout a jak nepřijít o nikoho, kdo se pro nás stal v životě velmi důležtým. Čtěte také: <>Skončil spokojený vztah? Víme proč!

Tím, jak se váš život mění a trávíte více času s partnerem, v , je jasné, že pro přátelé volných chvilek už moc nezbývá. Pokud máte přátelé, které jste neviděli rok a bojíte se, že jste je nenávratně ztratili, děláte chybu. Přátelství nemusí být po celý život stejně silné, můžete se v různých životních etapách vidět méně, pak zase více. Blízkost lze obnovit. Uvědomte si ve chvíli, kdy vaše kamarádka porodila, nebo odjela na rok do zahraničí, že je to jen dočasný stav, že vás nepřestala potřebovat, jen je teď prioritou něco jiného než vy. Když ji nezatratíte, neztratíte ji.  Neopouštějte přátelé jen proto, že na vás momentálně nemají čas. Stejně tak přátelství nekončete, pokud nemáte čas vy. Dejte si předsevzetí a za každým „ne, dnes nemohu“, dejte dovětek „ale mohu příští čtvrtek“. Ukažte, že máte stále chuť na vašem vztahu pracovat.

Když chcete přátelství odstřihnout

Může se stát, že se za ta léta přátelství změní a vám přestane vyhovovat? Zcela jistě ano. Stejně jako ve vztahu vám musí kamarádství přinášet něco dobrého. A samozřejmě něco dobrého pro obě strany. Pokud vás kamarádka využívá jen, když potřebuje pomoct, je na čase si s ní promluvit. Stejně jako byste komunikovala s partnerem a vysvětlovala mu, co vás ně něm štve, udělejte to s kamarádkou. 

Pokud jste navázala i pár nových kamarádských vtahů v dospělosti, dejte jim čas a prověřte je. Zpočátku můžete být nadšená z nových přátel – jsou tak jiní, tolik vás obohacují. Na druhou stranu s vámi neprožívali všechny útrapy a radosti posledních let. Pamatujte i na ty, za kterými půjdete, když vás něco bude bolet.