Co všechno na vás prozradí rukopis

Co všechno na vás prozradí rukopis

Z písma se dá vyčíst jak povahové vlastnosti a temperament, tak i momentální náladu. 


Ve chvílích, kdy je nám úzko nebo jsme ve stresu, píšeme zpravidla menším písmem, než obvykle a naopak. Rukopis odhalí optimistu i pesimistu nebo třeba také introverta a milovníka společnosti.

Než se pustíte do zkoumání a přeměřování, napište si na list čistě bílého papíru nějakou delší větu, nejlépe dvě, aby text zabral nejméně dva řádky. Může to být úryvek nějakého textu, třeba i úvodní odstavec tohoto článku. Pište uvolněně a stejným způsobem, jako píšete vždycky. Pokud máte výrazně zhoršenou nebo velmi dobrou náladu, zkuste najít kus textu, který jste napsala v normálním rozpoložení.

Následuje seznam několika základních rysů písma a následné přiblížení charakteru pisatele, které mohou, ale také nemusí naprosto odpovídat realitě.

 

Sklon textu (řádků)

Je-li sklon vámi napsaného textu horizontální a rovný, pak jste zřejmě vyrovnaná, chladná osobnost, která se umí ovládat a rozhodovat. Směřují-li řádky postupně nahoru, pravděpodobně máte spoustu energie, nápadů a elánu, a věci dotahujete do konce. Také je to ale znak výbušné a popudlivé osobnosti. Jde sklon řádku spíše dolů? Pak to na vás prozrazuje sklony k pesimismu, nedostatku nadšení a vytrvalosti. Pokud vám slova na střídačku poskakují, pak jste člověk náladovější a necháváte se ovlivnit aktuálním rozpoložením.

 

Sklon písma

Máte-li písmenka ve slovech krásně kolmá, pak jste nejspíše vyrovnaný a vstřícný člověk. Lehký sklon doleva na vás prozrazuje ostýchavost, nejistotu a zasněnost. Výrazný sklon dozadu (vlevo) pak značí osobnost rozvážnou, sebejistou, pečlivou a také budete pravděpodobně člověk, který více rozhoduje rozumem, než city. Sklon písma v úhlu 50 až 70 stupňů (neboli lehký sklon vpravo) značí vitálního a energického člověka. Velký sklon vpravo prý mají nedůvěřiví a přecitlivělí jedinci. Extrémní sklon v ostrém úhlu mají v písmu originální lidé holdující výstřelkům, kteří občas jednají impulzivně a bez rozmyslu.

Velikost písma

Malé písmo mívají přesní, soustředění a opatrní lidé se smyslem pro detail. Středně velké písmo pak symbolizuje zdrženlivou, ale velmi vyrovnanou osobu. Velké, extravagantní nebo rozevláté písmo mají lidé toužící po popularitě, kteří mají velké sny a cíle. Nepravidelné písmo značí samotářského člověka se sklony k workoholismu.

Hranatost písma 

Je-li vaše písmo hranaté, jste zřejmě nezávislý, aktivní a energický člověk, který ale často skrývá svoje pocity. Pisatelé s zakulacenými písmenky jsou otevření, přátelští a společenští.

Mezery mezi písmeny a slovy 

Úzká písmena jsou známkou tajnůstkáře, mezitím co široká, rozvláčná písmena mívají lidé velkorysí. Opatrní lidé nechávají rozestup mezi slovy jen velmi malý, ale velké mezery mezi slovy píší lidé rychle uvažující, kteří často berou ohled spíše na sebe, než na své okolí. Normální mezery mezi slovy znamenají, že umíte skvěle plánovat a jste pohotoví.

Propojování 

Propojujete-li písmenka ve slovech a slova ve větách na sebe jakoby navazují, máte skvělé logické myšlení, promyšlené nápady a snadno je uskutečníte. Jste vyrovnaní a nezpanikaříte.

 

Okraje a úprava 

Je-li text ohraničen oběma širokými okraji, máte vkus a smysl pro krásu. Zároveň jste ale schopná utrácet bez rozmyslu a můžete litovat svých činů. Široký pravý okraj značí šetřílka a široký levý okraj mají lidé štědří. Úzké nebo žádné okraje vypovídají o nedostatku estetického cítění nebo nepřesné představě o financích.

Tlak psaní 

Mírný tlak písma mají citliví lidé, pro které jsou důležité vztahy. Silný tlak na tužku prozrazuje svěžest, realistický pohled na svět, praktičnost a schopnosti dobře kritizovat. Střední tlak mají osobnosti vyrovnané
a inteligentní. Nesouměrný a střídavý tlak na propisku dávají osoby, které jsou přelétavé a ty, které je těžké
o čemkoli přesvědčit.

Zaujal-li vás rozbor osobnosti podle písma, můžete kontaktovat i odborníky z oboru grafologie a požádat je
o podrobné prozkoumání.
Většinou je k tomu potřeba více delších textů, psaných v různých obdobích a za různých nálad.

 

 

 

 

Text a foto: Natalie K.