Jak mít ráda sama sebe? Známe pár tipů!

Jak mít ráda sama sebe? Známe pár tipů!

Každý člověk má své kvality a silné stránky. I tak se ale většina z nás spíše podceňuje, než aby respektovala své já. Sebeúcta je přitom velmi důležitá pro náš osobní rozvoj. Proč si nedokážeme připustit svoje schopnosti?   U mladých lidí  rozlišujeme


Každý člověk má své kvality a silné stránky. I tak se ale většina z nás spíše podceňuje, než aby respektovala své já. Sebeúcta je přitom velmi důležitá pro náš osobní rozvoj. Proč si nedokážeme připustit svoje schopnosti? Closeup of a beautiful smiling young woman   U mladých lidí  rozlišujeme pět oblastí sebehodnocení. Jsou to výsledky ve škole, sportovních aktivit, vzhled, chování a akceptace ze strany společnosti. Dospělým se navíc přiřazují ještě kategorie zaměstnání, citových vztahů a dobrých přátel. Správné sebehodnocení pak minimalizuje naše neúspěchy v těchto oblastech.  

Krok první: Respektujte se

Nejste dokonalá. Nikdo není! Naučte se to však pochopit a akceptovat. Přestaňte si říkat, že jste nula a nikdo si vás neváží! Spíše si položte otázku, v čem jste dobrá, nebo jak se můžete zlepšit. Najděte své silné stránky a na ty se zaměřte. Pokud nerespektujete sebe sama, nebudou vás nikdy respektovat ani ostatní.  

Krok druhý: Stanovte si své cíle

Když objevíte své silné stránky, stanovte si cíle, kterých chcete dosáhnout. Dávejte si však cíle realistické, které se svými schopnostmi dokážete zvládnout! Být prezidentka Spojených států je sice fajn, ale tohoto cíle pravděpodobně nedosáhnete a vaše sebeúcta bude v troskách. Nedávejte si cíle jako vaše kamarádky či kolegové, budete se s nimi srovnávat. A fakt, že cílů nedosáhnete zatímco oni ano, vaši sebeúctu zmrazí.  

Krok třetí: Řekněte ne!

Jsou pro vás cizí cíle a potřeby důležitější než vaše vlastní? Chyba! Dovolte si říct NE!, když se vám něco nelíbí. Pokud se stále budete podřizovat druhým a na všechno souhlasně přikyvovat, nikdy na řadu nepřijdou vaše osobní potřeby.

Krok čtvrtý: Buďte sama sebou

Co mají rádi vaši přátelé? A co máte ráda vy? Co mi chybí k tomu, abych se teď cítila dobře? Je to opravdu ta večeře s přáteli, nebo romantický film v televizi? Formulujte si jasně své požadavky. Odvažte se být sama sebou a dejte najevo, co si přejete. Zároveň však puďte ohleduplná a vnímavá. Najděte kompromis mezi tím, co chcete vy a očekáváním vašich přátel.  

Krok pátý: Chvalte druhé

Pochvalte svého kolegu, přítelkyni, nebo dítě. Oba budete mít pocit uspokojení. Pochvala však musí být upřímná a od srdce a nesmí se používat příliš často. Když pak někdo pochválí vás, uvědomíte si, že nejste až tak marná, jak si sama myslíte. Pochválíte pak sebe sama. A zárodek sebeúcty je na světě.   Dokážete pochválit sama sebe, nebo se spíše podceňujete? A jakého cíle chcete v životě dosáhnout?