Pět pilířů k dokonalé postavě

  Či jste jen ztratili vůli dosáhnout kýženého výsledku? Ať už byly důvody vašich neúspěšných pokusů jakékoli, máme pro vás elegantní, nenásilné a dlouhotrvající řešení. Či jste jen ztratili vůli dosáhnout kýženého výsledku? Ať už byly důvody vašich neúspěšn


 

Či jste jen ztratili vůli dosáhnout kýženého výsledku? Ať už byly důvody vašich neúspěšných pokusů jakékoli, máme pro vás elegantní, nenásilné a dlouhotrvající řešení.

Či jste jen ztratili vůli dosáhnout kýženého výsledku? Ať už byly důvody vašich neúspěšných pokusů jakékoli, máme pro vás elegantní, nenásilné a dlouhotrvající řešení. Za neúspěchem zredukovat tělesnou hmotnost, zbavit se tukových zásob a nastartovat metabolismus správným směrem stojí ve většině případů nevhodný výběr dietních postupů.

Pět pilířů k dokonalé postavě

1. Individuální přístup

Každý organismus je unikát a je třeba k němu tak přistupovat. Každý z nás má jiné pohybové aktivity, jiné stravovací návyky, jinak pracující metabolismus. Hubnoucí metoda, která vyhovuje jednomu, může být pro druhého nevhodná a naopak. Proto je třeba posuzovat zájemce o úbytek kilogramů i centimetrů vždy individuálně a navrhnout mu správný dietetický postup v závislosti na jeho zdravotním stavu i jeho možnostech. Navštivte proto některé ze specializovaných center, jehož tým vám na základě podrobné analýzy vybere správnou kombinaci jídel, aby byly uspokojeny veškeré potřeby – fyziologické, biochemické i metabolické, které musí být ve správné rovnováze.

Čtěte také: Jak poznat pravé celozrnné pečivo

2. Žádné hladovění

Při snahách o hubnutí člověk většinou sáhne po drastickém hladovění a co víc, často má dokonce i pocit, že tato metoda skvěle zafungovala, protože vidí pozitivní výsledky. V konečném důsledku si však ještě více ublíží. Krom toho, že hladověním zasadí ránu pod pás metabolismu, který do té doby ještě „jakž-takž“ fungoval, začne redukovat také svalovou hmotu. Metabolické funkce probíhají pouze za předpokladu, že je organismu dodávána pravidelná a vyvážená strava. Jakmile je cyklus narušen, tělo si okamžitě začne vytvářet zásoby tzv. na horší časy a samozřejmě v podobě, která je pro něj nejvýhodnější – v podobě tuku. Zásadní pravidlo úspěšné redukce váhy zní: „Začít jíst - pravidelně a v optimálních dávkách.“

Pět pilířů k dokonalé postavě

Čtěte také: Recepty na sex i na štíhlost

3. Nová výchova ve výživě

Stejně jako všechny oblasti života i sféra zdravého životního stylu má svá pravidla. Jedním z hlavních úkolů odborníků v dietetických centrech je svým klientům vysvětlit výhody vyvážené stravy a pomoci pochopit základy vhodného kombinování potravin, aby si každý klient mohl osvojit nové stravovací návyky. Správná výživa ovlivňuje rozhodujícím způsobem kvalitu života a zdravotní stav každého člověka. „V našich dietetických centrech klienty nenutíme do drastických diet ani užívání "zázračných" pilulek. Naopak je učíme vyváženému stravování a oni často dokonce jedí více, než byli zvyklí, a tím hubnou“ vysvětluje Eva Straškrábová, dietoložka a majitelka pobočky NATURHOUSE v Berouně (více na: www.naturhouse-cz.cz). Cílem tak není pouze krátkodobý úbytek váhy a centimetrů, ale právě dlouhodobé udržení si dosažených výsledků.

Pět pilířů k dokonalé postavě

4. Motivace

Významnou roli hraje v hubnutí také systém motivace. Ten totiž podněcuje k tomu držet stanovená pravidla i pevnou vůli na uzdě. Pusťte se do hnubnutí třeba s kamarádkou nebo partnerem. Navzájem se tak budete moci podržet v krizových chvílích stejně tak, jako spolu budete moci prožívat i každý úspěch. Ženám zvlášť prospívá i systém odměňování. Jak ale správně na něj? Stanovte si cíl. Rozfázujte jej na menší díly a po zvládnutí každého z nich si dopřejte malou odměnu v podobě kabelky, bot nebo třeba masáže. Pokud hubnete pod dozorem dietologa, dávejte si s ním pravidelné schůzky. „Pravidelný kontakt je důležitým aspektem při hubnutí. Klienty tak můžeme lépe motivovat a být jim podporou na cestě k jejich vysněné postavě“ podotýká výživová poradkyně Petra Dubanovská z dietetického centra v obchodním centru Olympia Brno.

Pět pilířů k dokonalé postavě

Čtěte také: 13 zásadních pravidel správného hubnutí

5. Pomoc z přírody

Při hubnutí jsou doporučovány potravinové doplňky, potraviny pro zvláštní výživu a bylinné směsi, které celý proces dosažení předem stanovených cílů dokáží efektivně podpořit. Z jejich portfolia je však třeba pečlivě vybírat a konzultovat vždy s někým znalým, kdo umí vhodnost preparátů individuálně posoudit v závislosti na metodě uplatňované pro redukci váhy. I to je součástí práce dietologa. Pakliže hubnete bez jeho asistence, poraďte se o vhodnosti užívání s pracovníky dietetických center nezávazně na tom, zda jste jejich klientem či nikoliv nebo požádejte alespoň o pomoc specializovaný personál vaší lékárny.

Text: Jana Tobrmanová