Jak přestat kouřit

Nikotin se totiž váže na neurotrasmiterové dráhy a ovlivňuje pak celou řadu neuromodulátorů v našem organismu. A když máme rozházenou hladinu dopaminu, serotoninu, endogenních opiátů apod. – to už je opravdu medicínská otázka – kam závislosti taky spadají Evropský komisař


Jak přestat kouřitNikotin se totiž váže na neurotrasmiterové dráhy a ovlivňuje pak celou řadu neuromodulátorů v našem organismu. A když máme rozházenou hladinu dopaminu, serotoninu, endogenních opiátů apod. – to už je opravdu medicínská otázka – kam závislosti taky spadají

Evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli, proto  zahájil druhou fázi protikuřácké kampaně Evropské komise. Hned v úvodu oznámil, že k dnešnímu dni vyjádřilo svou podporu kampani „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní” prostřednictvím sociálních médií přes 500 000 Evropanů.

Z dosavadních reakcí jsem nadšený,“ říká komisař Dalli. „Především mne nesmírně těší fakt, že se doposud ke kampani v sociálních médiích přihlásilo přes 500 000 kuřáků z celé Evropy. Za tři měsíce existence iCoach, našeho interaktivního motivačního nástroje v boji kouření, jej využívá více než 20 000 kuřáků. iCoach nabízí podporu v jednotlivých fázích procesu odvykání kouření prostřednictvím praktických tipů a rad. Je to vůbec poprvé, kdy kampaň EU nabízí zcela konkrétní a praktickou pomoc.“

Čtěte také: HPV Virus: Nebezpečí, které se rozhodně netýká jen žen!

 

Rady, jak přestat kouřit:

 

Sportujte a choďte často na vzduchJak přestat kouřit

Fyzická aktivita je silným nástrojem odpoutání pozornosti od chuti si zapálit. Navíc, tělesný pohyb je přirozeným zdrojem modulátorů nálady a redukce stresu. Nikotin, na který byl kuřák zvyklý, když měl potřebu regulovat stres je tak nahrazen fyzickou aktivitou a pohybem. Fyzická aktivita se z tohoto důvodu doporučuje zejména v prvních týdnech abstinence.

Jak přestat kouřitPijte hodně vody a často jezte malé porce jídla
Výzkumy ukazují, že srkání malých doušků studené vody uvolňuje dopamin, podobně jako u kouření, a navozuje to v mozku stejné chemické reakce, které pomáhají zmírňovat negativní nálady a dodávají mozku pocit odměny (slasti – podobně, jako kuřákovi poskytne slast cigareta) Podobně jedení malých porcí pomáhá překonat potřebu po cigaretě. Doporučuje se vybírat jídla s nízkým obsahem tuku, zdravé, ovoce, zeleninu – a tím navíc předejdete přibývání na váze.

Odměňujte se
Dopamin funguje v mozku jako zprostředkovatel odměny. Kuřáci pocit bažení po odměně dobře znají. Jakmile si zapálí cigaretu – odměna v podobě slastného pocitu se dostaví takřka okamžitě. Nahraďte tedy cigaretu jinou odměnou, která pocit slasti přivodí taky okamžitě. Udělejte si seznam drobných rychlých radostí, které vás dokážou potěšit a jakmile vás popadne chuť na cigaretu, sáhnete z tohoto seznamu.

Čtěte také: Naučte se sedět tak, abyste si neničila záda

 
Zkuste omezit alkohol a kofeinJak přestat kouřit
Je to jedna z nejčastějších příčin toho, že se lidé vrátí zpět ke kouření. Alkohol snižuje zábrany obecně, takže taky zhroutí zábranu vybudovanou proti kouření, sníží závazek k abstinenci – a navíc, v naši kultuře cigaretka k tomu panáku jaksi patří… To je nebezpečná kombinace. Cose týče kofeinu, je to také složitá otázka. I když nám káva pomáhá zejména po ránu nastartovat den, nebo během dne překonat stavy únavy, tak jejím vedlejším účinkem může být pocit napětí, nervozity a neklidu až stresu. A jak je kuřák zvyklý řešit stres? Cigaretou. Proto je pití kávy rizikem a často je i příčinou selhání ve svém abstinenčním předsevzetí.
 
Nebojte se požádat o pomoc
V těžkých chvílích chuti po cigaretě mějte v záloze někoho blízkého, s kým můžete tento čas překlenout. Pomůže Vám to odpoutat pozornost od chuti si zapálit.

V dnešní době existuje spousta specializovaných ambulancí nebo zařízení, které se specializují na odvykání od kouření. Není nic proti ničemu se jít zeptat na jejich programy a možnosti. Například kampaň „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“, která odstartovala v červnu tohoto roku, má za cíl pomoci mladým lidem přestat kouřit, anebo, pokud již s kouřením přestali, podpořit jejich odhodlání se k tomuto zlozvyku nevracet a učinit je tak v jejich snažení „nezastavitelnými. Kampaň je zaměřena především na mladé ve věku 25-34 let. V kontextu předchozích kampaní ojedinělá koncepce „Nezastavitelných“ klade důraz na výhody, které ex-kuřákovi život bez cigarety přináší: pevnější zdraví, pestřejší společenské styky, více peněz, a tedy i možnost užívat naplno každého dne.

Čtěte také: Sacharidy, co třeba o nich nevíte?

„Sám jsem před několika lety přestal kouřit,“ říká komisař Dalli, „a vím, jak těžké to může být. Jsem přesvědčen, že prostřednictvím této nové kampaně a podpůrné internetové platformy budeme skutečně schopni v životě lidí něco změnit a pomoci jim stát se „nezastavitelnými“.