Nemám dioptrie – můžu nosit crazy čočky?

Jsou však barevné čočky vhodné i pro ty, kteří žádnou vadou zraku netrpí? Šikovný vynález Otty Wichterla zná dnes už každý. A pro většinu z vás nejsou novinkou ani barevné kontaktní čočky – už jste o nich slyšeli, nebo dokonce jste už měli možnost zahlédnout někoho,


Nemám dioptrie – můžu nosit crazy čočky?Jsou však barevné čočky vhodné i pro ty, kteří žádnou vadou zraku netrpí?

Šikovný vynález Otty Wichterla zná dnes už každý. A pro většinu z vás nejsou novinkou ani barevné kontaktní čočky – už jste o nich slyšeli, nebo dokonce jste už měli možnost zahlédnout někoho, kdo si lehce změnil barvu svých očí. Také byste je chtěli vyzkoušet, ale nikdy jste dioptrické čočky ani brýle nenosili?

Barevné čočky i bez dioptriíNemám dioptrie – můžu nosit crazy čočky?

Ačkoliv jsou kontaktní čočky v povědomí usazené jako pomůcka pro korekci zraku, technologicky se výroba dioptrických a nedioptrických čoček v zásadě neliší. A v praxi dokonce mnohem snáze seženete nedioptrické barevné čočky než barevné čočky s dioptriemi.

Odpověď na otázku, zda můžete nosit crazy čočky, i když nemáte žádné dioptrie, zní tedy: Ano můžete. Ale jako pro nositele dioptrických čoček i pro vás budou platit určitá pravidla. 

Několik pravidel pro nošení barevných čoček

Prvním z nich je, že byste si poprvé měli čočky nechat aplikovat optikem. Oko každého z nás se liší – velikostí i tvarem. A čočky musí přesně sednout, jinak můžou způsobit nepříjemný pocit a v horším případě také zánět. I proto se vyrábějí čočky s různým průměrem a různým zakřivením. Optik pro vás vybere ty správné.

Druhým pravidlem je pravidelná péče. I nedioptrické kontaktní čočky musíte ukládat do pouzdra s kvalitním roztokem a po každém použití je čistit. Nezapomínejte také na to, že barevné či crazy čočky nejsou určené k přespání – nejsou tedy kontinuální a nepropouštějí tolik kyslíku.

Nemám dioptrie – můžu nosit crazy čočky?A praktická poučka pro ženy, které se líčí, je: čočka vždy první. Při líčení si čočky nejdříve nasaďte a poté se namalujte – v opačném případě byste si totiž do oka mohla zanést prach z očních stínů či barvu z řasenky. A při odličování čočky nejdříve z očí vyndejte a poté sáhněte po odličovacích tampóncích.

Barevné čočky i s dioptriemi

Dnes si můžete barevné čočky pořídit v mnoha barvách a odstínech – můžete zvýraznit svoji barvu nebo ji úplně změnit. A dokonce můžete sáhnout pro crazy čočkách, které vaše oči promění v nebezpečný pohled kočky či zombie nebo je rozveselí pomocí vtipného obrázku. A i když se barevné nedioptrické čočky prodávají více, při volbě správného obchodu si můžete pořídit také barevné kontaktní čočky dioptrické.