Odzvonilo už klasickým žehličkám?

Malý náhled do historie žehlení Historie žehliček sahá mnoho staletí zpět. První žehličky, které by alespoň principem připomínaly ty dnešní, se objevují v Číně už v prvním tisíciletí. Pro žehlení se využívalo speciálních pánviček, které se zahřívaly žhavými u


Odzvonilo už klasickým žehličkám?Malý náhled do historie žehlení

Historie žehliček sahá mnoho staletí zpět. První žehličky, které by alespoň principem připomínaly ty dnešní, se objevují v Číně už v prvním tisíciletí. Pro žehlení se využívalo speciálních pánviček, které se zahřívaly žhavými uhlíky. Žehličky, které už měly svůj typický tvar, se objevily v průběhu 15. a 16. století v Evropě. Žehlicí plocha se nahřívala nad kamny nebo nad pecí. Později těmto prvním skutečným žehličkám přibyl prostor na žehlicí plochou, do kterého se vkládaly uhlíky a poté i líh.

První žehlička, která využívala k rozehřátí elektřinu a obsahovala tedy topnou spirálu, spatřila světlo světa v 19. století. Ve třicátých letech 20. století byla žehlička doplněna o termostat a hojně se mezi hospodyňky rozšířila.

Suché žehličky během minulého století musely svádět boj s modernějšími napařovacími žehličkami a později i parními stanicemi. A zdá se, že jej začínají prohrávat. Napařovací žehličky jsou praktičtější a žehlení s nimi trvá kratší dobu. Přesto se však najde ještě spousta žen, které dávají přednost suchému žehlení.

Hlavní výhody suchých žehličekOdzvonilo už klasickým žehličkám?

V dnešní době je největší výhodou suchých žehliček jednoznačně jejich nízká pořizovací cena. Kvalitní kousek seženete už za několik stokorun. Cena parní stanice se oprati tomu může vyšplhat až do tisíců.

Menším nešvarem napařovacích žehliček, hlavně tedy levnějších kusů, je časté odkapávání vody na prádlo. Pokud už je žehlička starší, může být voda lehce zrezivělá a tkaninu může ušpinit. Suché žehličky jsou také jednoznačně jednodušší na obsluhy i na údržbu.

S nástupem moderních tkanin a módy, která si oblíbila zmačkané a nežehlící materiály, není už žehlení takovou prioritou jako před padesáti lety. I proto některým ženám (či mužům) stačí k jejich občasnému žehlení obyčejná žehlička. Suchým žehličkám tak možná ještě zcela neodzvonilo.