Kypr – ostrov bohyně Afrodity

Zabořte své nohy do teplého písku, nechte slunce rozpálit vaši pokožku při pohledu na blankytně modré Středozemní moře. Pokud jde o dovolenou na pláži, Kypr nic nepřekoná. Rozlehlé pobřeží nabízí na výběr širokou škálu pláží od odlehlých zátok po živá letoviska,


Zabořte své nohy do teplého písku, nechte slunce rozpálit vaši pokožku při pohledu na blankytně modré Středozemní moře. Pokud jde o dovolenou na pláži, Kypr nic nepřekoná.

Kypr – ostrov bohyně Afrodity

Rozlehlé pobřeží nabízí na výběr širokou škálu pláží

od odlehlých zátok po živá letoviska, písečné pláže a skalnaté zálivy. Ať již hledáte cokoliv, zcela jistě si vyberete.
Kypr nabízí jedno z nejlepších podnebí a jeden z nejzdravějších typů stravy, nemluvě o způsobu života zaměřeného na přírodu, je ideálním místem pro zdravý život.

Kypr – ostrov bohyně AfrodityNechte se ráno vzbudit slunečními paprsky

to vám zcela jistě pozvedne náladu. Vyběhnete na čerstvý vzduch a užijte si trochu tělesného pohybu. Jděte se proběhnout či projít podél speciálně vytvořených pěšin v zeleni uprostřed města, zahrajte si tenis a vraťte se na snídani z čerstvého ovoce a džusů.

Čtěte také: Relaxační pobyty – i odpočívat se dá aktivně

Kypr přitahuje stále vyšší počet návštěvníků, kteří sem cestují právě ze zdravotních důvodů, a to především díky vysoké kvalitě péče při konkurenčních cenách a dostupným pohodlným zotavovnám.

A pokud potřebujete jenom chvilkovou relaxaci, dobít baterky, nebo se prostě trochu hýčkat, zarezervujete si pobyt v některých z nových lázní, které nabízejí širokou paletu tradičních i alternativních kúr a terapií, jež vás zaručeně zbaví jakéhokoliv napětí.

Relaxace není jediným důvodem pro návštěvu Kypru.

Je zde celá řada činností, kterým se člověk může věnovat. A vzhledem k tomu, že se jedná o ostrov, zaujímají vodní sporty přední místo. Vyzkoušejte třeba aqvapark pro trochu vzrušení nebo bungee jumping pro mimořádný zážitek. Objevte kouzlo světa pod hladinou moře při potápění v teplých, křišťálově čistých vodách. Windsurfing a plachtění je možné provozovat celoročně, a to díky stálým větrům a klidnému a předvídatelnému moři. Plavby při pobřeží i rybolov na volném moři jsou rovněž oblíbené. Ostrov lze také využít jako základnu pro krátké plavby do nedalekých zemí.

Jídlo a nápojeKypr – ostrov bohyně Afrodity

Kyperská kuchyně je v podstatě kuchyní středomořskou – je velmi podobná řecké kuchyni se stopami Středního východu a Malé Asie. Důraz je kladen na čerstvé místní ingredience, chuťově výrazné směsi bylin a koření a olivový olej.

Cestovatelé i básníci v minulosti opěvovali chutě ostrova. V současnosti se k těmto hlasům přidávají i hlasy lékařů a zdravotních specialistů, kteří vyzdvihují přednosti středomořské stravy. Obiloviny a luštěniny, čerstvé ovoce a zelenina, ryby bohaté na proteiny, libové maso a drůbež, olivový olej a víno – to vše představuje zdravou volbu i neodolatelné pokušení.

Čtěte také: Originální a svůdná Barcelona

Ve společnosti, kde jsou velmi důležité úzké vazby širších rodin, není překvapením, že domácí kuchyně patří k důležitým součástem každodenního života, kde jednotlivé recepty přecházejí z generace na generaci. Vydatné jídlo ve společnosti rodiny a přátel - to je to nejdůležitější. Není tedy divu, že pohostinnost a družnost jsou hluboce zakořeněny v kyperské psychice. A to dokonce do takové míry, že schopnost přinést potěšení je téměř uměním. Dopřejte tedy svým chuťovým pohárkům volný prostor a oddejte se kulinářské oslavě.

Produkty a recepty

Objevte samotné srdce kyperské kultury: vyzkoušejte vynikající kuchyni ostrova, která představuje mix řeckých pokrmů a pokrmů Středního východu.
Své kulinářské dobrodružství v restauraci odstartujte tím, že si objednáte ‘mezedes’. Dostane se vám štědré hostiny poskládané ze všech místních delikates. Ale zvolte to správné tempo, neboť vás čeká 20 i více pokrmů.

Kypr – ostrov bohyně Afrodity
Zcela určitě vyzkoušejte známý kyperský sýr ‘halloumi’, který je vyrobený z ovčího a kozího mléka. Tento sýr je možné konzumovat připravený na mnoho způsobů – od grilovaného po smažený - nebo prostě jen tak. A v létě jej musíte vyzkoušet s melounem, kdy spolu tvoří velmi neobvyklou kombinaci chutí.
Stejně jako místní obyvatelé namáčejte plátek vesnického chleba do misky s rozlousknutými olivami a semínky koriandru. Zkuste také neodmítnout opravdu velmi sladký pokrm ‘glyko’, který se skládá ze zavařovaného ovoce a sklenky studené vody.

Co navštívit:
Pafos
Navštivte západní části ostrova, archeologický park s mozaikami v Dionysově, Thesově a Aionově vile, hrobky králů, katakomby sv. Salomony, KOURION, největší archeologické naleziště na Kypru , 2.000 let staré chrámy, řecké divadlo z 2. stol. před n. l., Achilleův dům, dům gladiátorů.

Kypr – ostrov bohyně Afrodity

Text: DD