Pálení žáhy nepodceňujte!

Pálení žáhy je způsobeno tím, že se žaludeční šťávy dostávají tam, kam nemají, tedy do jícnu. Hrozí poškození jícnu Problémy s pálením žáhy jsou zejména důsledkem refluxní choroby jícnu. Tedy stavu, kdy žaludeční obsah uniká zpět do jícnu. Žaludeční obsah je k


Pálení žáhy nepodceňujte!Pálení žáhy je způsobeno tím, že se žaludeční šťávy dostávají tam, kam nemají, tedy do jícnu.

Hrozí poškození jícnu

Problémy s pálením žáhy jsou zejména důsledkem refluxní choroby jícnu. Tedy stavu, kdy žaludeční obsah uniká zpět do jícnu. Žaludeční obsah je kyselý a kromě toho, že v krku způsobuje známý nepříjemný pocit, může právě díky své kyselosti škodit. Dokáže totiž dráždit a poškozovat jícen. Pokud by bylo podráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobější, může způsobit vznik vředu či dalších závažných onemocnění.

Čtěte také: Sláva teplé vodě!

Uvedené obtíže vznikají když je poškozen závěrový mechanismus v dolní části jícnu, čímž může dojít k pronikání žaludečního obsahu v nežádoucím zpětném směru. To je právě stav nazývaný jako reflux, tedy zpětný pohyb. Naštěstí ne každý reflux znamená nemoc. Příležitostně se vyskytuje i u naprosto zdravých osob. Obvykle to má na svědomí určitá zkonzumovaná strava, která vám prostě „nesedne“. Zpozornět je třeba, pokud frekvence obtíží začíná být častější či pravidelnější. Také při opakujících se potížích s vyhledáním lékaře raději neotálejte.

Čtěte také: HPV Virus: Nebezpečí, které se rozhodně netýká jen žen!

Co vám pomůže?Pálení žáhy nepodceňujte!

Při občasných projevech pálení žáhy může ulevit zvýšená poloha horní poloviny těla, která působí proti refluxu. Vhodné je též vypít sklenku čisté vody. Především je však potřeba sledovat, co jste měli na jídelníčku před tím, než se obtíže objevily a samozřejmě se snažit vyvarovat požívání těchto „problematických“ potravin do budoucna. Naštěstí je také v lékárnách ve volném prodeji k dispozici řada přípravků, které obvykle od akutních obtíží poměrně rychle uleví. Pro potlačení kyselosti žaludečních šťáv se používají také tzv. antacida, známá je například tradiční jedlá soda. Důležité je rovněž nejen co, ale také kdy jíte. Někomu uvedené obtíže způsobuje jídlo konzumované těsně před spaním, což pochopitelně nelze doporučit i z dalších hledisek.

Text: (miž)