Za životodárným elixírem do Piešťan!

Prvním pacientem piešťanských „kúpeľov“ byl podle pověsti starý bílý páv, který se chtěl zahřát u horkého minerálního pramene. Protože byl slabý a nemocný, smekl se po klouzavé ploše do prohlubně, ve které zůstal pár dní ležet. A zdejší léčivé bahno ho uzdravilo


Prvním pacientem piešťanských „kúpeľov“ byl podle pověsti starý bílý páv, který se chtěl zahřát u horkého minerálního pramene. Protože byl slabý a nemocný, smekl se po klouzavé ploše do prohlubně, ve které zůstal pár dní ležet. A zdejší léčivé bahno ho uzdravilo.

Čtěte také: Lichtenštejnsko: Malé pohádkové knížectví mezi Švýcarskem a Rakouskem

Bahno pro mahárádžu

Pávi jsou v Piešťanech dodnes. Procházejí se v přírodním parku poblíž termálních pramenů, které proslavily slovenské lázeňské město po celém světě. Když přejdete přes krytý Kolonádový most na Kúpeľný ostrov, možná uslyšíte jejich pronikavý „zpěv“. A pak už po pravé ruce uvidíte secesní hotel, jehož nádhera vám vezme dech. Okamžitě pochopíte, proč se do Piešťan sjíždějí hosté ze všech koutů zeměkoule: v Thermia Palace si užívají přepych spojený s odpočinkem a jedinečnou lázeňskou péčí. Jezdil sem Jan Masaryk, Jaroslav Hašek i Alfons Mucha a dnes tu můžete potkat třeba indického mahárádžu nebo arabského šejka.

Perla lázeňské architektury

Thermia Palace je sto let starý architektonický klenot, jehož historická krása nedávno znovu rozkvetla. Po rekonstrukci za mnoho milionů eur je dnes prvním pětihvězdičkovým lázeňským hotelem na Slovensku. Jeho průčelí zdobí keramický páv, který se po zásluze stal symbolem hotelu. Motiv páva se objevuje také na recepčním pultě a zlatá paví pera jsou vetkaná i do koberců. Jako by důstojný bílý páv chránil horké bahenní bohatství skryté v podzemí lázeňského komplexu.

Čtěte také: Na kole do Drážďan

Budete si tu připadat jako prvorepubliková dáma z lepší společnosti, která si užívá výsad svého stavu v honosném prostředí, obklopená péčí pozorného personálu. Po večeři v secesním sále zdobeného sloupy z růžového mramoru ochutnáte speciální čokoládový dezert „Bahno Thermia“, který vám připomene účinky zdejšího proslaveného sirného bahna, usrknete pěnu ze šampaňského a necháte se unést něžnou hudbou sličné harfenistky. Čas se zpomalí, příjemné pocity znásobí. Naladíte se na nepopsatelně příjemné termální procedury, které vás čekají v následujících dnech…

Podzemní ráj zdraví

Na výběr máte z více než šedesáti léčebných i relaxačních procedur. Asi nejznámější a nejžádanější jsou „bahnisko“ a „zrkadlisko“. V bahnisku , což je unikátní termální bazén s přírodním bahenním dnem, vyvěrají zdola pramínky termální vody a probublávají na hladinu. Teplé bahno ze dna můžete použít jako hojivý obklad na krk a ramena nebo masku na obličej. Do bahniska vcházíte v bavlněné plachetce a můžete v něm zůstat maximálně 15 minut, muži a ženy odděleně. A zrkadlisko? To je teplý bazén s čirou minerální vodou, která se krásně zrcadlí. Obě relaxační procedury vám přinesou blažené pocity a dokonalé fyzické i psychické uvolnění.

A co se v Piešťanech léčí?

Místní nenapodobitelné sirné bahno nasycené minerály z termálních pramenů tlumí bolesti pohybového ústrojí, zlepšuje pružnost chrupavek a plotýnek, upravuje funkci kloubů a páteře. Pomáhá léčit především revmatismus, osteroporózu, skoliózu, ale i některé neurologické a civilizační choroby, například syndrom vyhoření nebo obezitu.

Text: pic
Foto: www.kupelepiestany.sk