Vánoční setkání s rodinou: Jak to zvládnout bez hádek a svárů?

Vánoční setkání s rodinou: Jak to zvládnout bez hádek a svárů?

Vánoce všichni označují za svátky pohody a míru, ale když se na to podíváme z jiného úhlu, ne vždy tomu tak doopravdy je. Zvlášť, když se u sváteční tabule po delším čase setkáte s lidmi, kteří nemají na práci nic jiného, než se do vás navážet a mít nemístné poznámky úplně na cokoli, co se vás týká. Jak vlastně přežít vánoční rodinování a vyváznout s čistým štítem bez jediné hádky? Máme pro vás několik tipů.


„Když jsem se díky Mírovi ocitla v rodině, kde si všichni záviděli i nos mezi očima, začala jsem povinné vánoční návštěvy doslova a do písmene nenávidět. Každý se vychloubal, co si koupil nového, honosili se zvučnými značkami a jistě by se byli ochotni i zadlužit jenom proto, aby trumfli všechny přítomné u stolu. Teď to ale děláme jinak, přetrpíme povinné dvě hodiny u stolu, připijeme si a s průhlednou výmluvou a úsměvem na rtech se rozloučíme dřív, než se všichni začnou dohadovat, kdo si letos odnese první místo s vytahováním. Jsem ráda, že Míra je jiný, jakmile se ocitneme o samotě bavíme se na jejich účet a podivujeme se nad tím, že sice mají peněz jako slupek, ale že se jejich manželství téměř rozpadají a z dětí jim rostou fakani, nad tím se nepozastavují,“ svěřuje se Laura (34), která se přivdala do rodiny plné snobů a materialistů.

 

Mějte nadhled!

Má vzdálená tetička z pátého kolena plnou pusu řečí, že byste se měla vdávat, a (s)prostě vám předurčila život staré a osamělé panny? Líbezně se na ni usmějte a s nadsázkou ji odvěťte, že jste netušila, že se dala na šarlatánství, když sama už teď jisto jistě ví, jaké budou vaše zítřky.

 

Přistupte na jejich hru

Štve vás faleš švagrové, nebo tchyně? Zkuste jejich přístup zrcadlit, uvidíte, že i když vám to je mnohdy proti srsti, tak u těchto výjimek si to možná i užijete. Pravidlo: Jak se z lesa volá, tak se z lesa ozývá, totiž opravdu funguje. A zvláště v těchto rodinných případech.

 

Nepitvejte to, co už bylo

Pokaždé, když vidíte bráchu, sestru, nebo máti,  máte nutkavou potřebou vynést na světlo světa nepříjemnou událost, kterou vám naservírovali? Pokud chcete něco ožehavého řešit, udělejte to mezi čtyřma očima, minimalizujete tak riziko hádky a také si ušetříte ostudu, která by na sebe nenechala dlouho čekat. A navíc vy přece máte úroveň.

 

Alkohol rozvazuje jazyk, pozor na něj!

Pijte střídmě a když už si pohárek přece jen dáte, důkladně ho proložte jídlem a nealkoholickými nápoji. Všichni totiž moc dobře víme, že stačí pár panáků a pak člověk řekne víc, než ve skutečnosti chtěl a navíc emoce, které nemáte pod kontrolou, mohou lehce propuknout v hádku.