Olomouc jako na dlani s Českými drahami

Olomouc jako na dlani s Českými drahami

Olomouc, srdce Moravy, patří dle světoznámého průvodce Lonely Planet k nejkrásnějším městům v České republice. Není divu – nádherné kostely a chrámy, parky, útulná podloubí i malebné kavárny, činí z Olomouce město hodné návštěvy. Nejedné. Pohodlně se do hanáck


Olomouc, srdce Moravy, patří dle světoznámého průvodce Lonely Planet k nejkrásnějším městům v České republice. Není divu – nádherné kostely a chrámy, parky, útulná podloubí i malebné kavárny, činí z Olomouce město hodné návštěvy. Nejedné. Pohodlně se do hanácké metropole dostanete vlakem s Českými drahami, svézt se můžete i pendolinem nejen z Prahy a Ostravy, ale i vzdálenějších měst, jako je Plzeň nebo Cheb.olomouc2

Olomouc patřila od nepaměti ke královským městům v českých zemích, kterou obdivovali vážení učenci i světoznámí umělci. Díky své poloze, špičkovým univerzitám a bohaté kultuře patřila po dlouhá staletí ke kulturním pokladům Moravy. Tento věhlas jí zůstal dodnes. Po Praze je Olomouc druhou nejvýznamnější památkovou rezervací v České republice.

Návštěvníci si nemohou nechat ujít návštěvu barokního sloupu Nejsvětější Trojice, který byl v roce 2001 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Monumentální sloup měří 32 metrů, sochařskou výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů polopostavami apoštolů, dále sousoší Nanebevzetí Panny Marie umístěné ve střední části sloupu a vrcholové sousoší Nejsvětější Trojice. Barokní sloup je tak se svými 32 metry nejvyšší barokní sochou ve střední Evropě.

Milovníci architektury by rovněž neměli minout působivý chrám sv. Mořice. Tento farní kostel patří k nejvzácnějším stavbám období pozdní gotiky na Moravě. Největším turistickým lákadlem jsou bezpochyby varhany z roku 1745, které jsou největšími varhanami ve střední Evropě a osmými největšími varhanami v Evropě. Zhotovil je mistr Michael Engler, na jejich výzdobě se podílel sochař Filip Sattler a řezbář Jan Jiří Huckh.

Unikátní je rovněž orloj na renesanční budově olomoucké radnice. Jeho nejnovější umělecké ztvárnění pochází z let 1947–1955 a je spojeno se jménem Karla Svolinského, podle jehož návrhu byl vytvořen z mozaiky, a jeho manželky Marie, která je autorkou pohyblivých figurek. Je to snad jediný orloj na světě, který vzdává hold chemikovi a různým dělnickým profesím, ale v duchu tradic neopomíjí ani folklórní Jízdu králů a Průvod královniček. Alegorie dvanácti měsíců a různé detaily svým neobvyklým pojetím budí nepřetržitý zájem domácích i zahraničních turistů. 

Olomouc nabízí svým turistům i umělecké vyžití: Muzeum umění Olomouc představuje dílo vynikajícího českého sochaře Zbyňka Sekala, stálá expozice Století relativity představuje nezajímavější kousky moderního umění 20. století. Arcidiécizní muzeum Olomouc nabídne portrét Giovanniho Battisty Piranesiho, který se řadí k největším osobnostem italského umění 18. století. Do dějin se tento rodák z Trevisa zapsal zejména jako mimořádný grafik. Výstavu je možné zhlédnout až do 10. 1. 2016.

olomouc_winter_parkOlomouc je mimo jiné také často poeticky nazývána „perlou na zelené podušce“, a to proto, že leží v závoji parků, lesů a nedaleké chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, který svou přírodní krásou přesahuje hranice České republiky.

V nedalekém okolí Olomouce by návštěvníci neměli minout zejména pohádkový hrad Bouzov, hrad Sovinec a Helfštýn či poutní chrám Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku. Krásnou procházkou se lze dostat až k zoologické zahradě, ve kterém se mohou děti těšit na velké žraločí akvárium.

Srdce Hané potěší i gurmány: absolutní nezbytností je ochutnávka typických olomouckých syrečků, které umí připravit dle tradiční receptury prakticky v každé restauraci.

Komfortní spojení do Olomouce zajišťují vlaky SuperCity Pendolino Českých drah. Soupravy jsou sestavené z velkoprostorových vozů 1. a 2. třídy s bezplatným Wi-Fi připojením a elektrickými přípojkami a nechybí ani bistrovůz se širokou nabídkou teplých i studených jídel a nápojů, které může obsluha po předchozí objednávce v on-line systému donést až na místo. Každý cestující během jízdy obdrží zdarma nealkoholický nápoj (neperlivou vodu) a noviny, v 1. třídě navíc také Bohemia sekt, teplý nápoj a snack. Všem, kteří chtějí během cesty relaxovat, je určen tichý oddíl umístěný ve voze č. 1 na kraji soupravy. Informace o jízdě vlaku je možné získat v palubním portálu, který mimo to nabízí také internetové zpravodajství, elektronické knihy, filmy a hudbu.

Cesta Pendolinem do Olomouce je velice rychlá: z Prahy trvá 2 hodiny a 10 minut, z Pardubic zhruba hodinu a z Ostravy-Svinova jen 45 minut. Dva páry spojů SC Pendolino jezdí přímo ze západních Čech. Z Plzně trvá cesta 3 hodiny a 50 minut, z Chebu 5 hodin.ceske drahy

České dráhy: Lepší cesta každý den

Nejmodernější vlakové soupravy ČD: Komfort, bezpečnost, profesionální palubní personál, ergonomická pohodlná sedadla, klimatizace, Wi-Fi připojení na vybraných spojích zdarma, skvělý catering připravovaný šéfkuchařem Jaroslavem Sapíkem, to jsou hlavní benefity poskytované cestujícím ČD. Více na www.cd.cz.

Mobilní aplikace Můj vlak: Určena pro smartphony či tablety, snadné zakoupení jízdenky, průběžné informace o jízdě vlaku, informace o výlukách a dalších mimořádnostech. Ke stažení zdarma zde: www.cd.cz/mujvlak.

eShop ČD: Nákup jízdenek online. eShop ČD na základě zadaných parametrů doporučí nejvýhodnější jízdenku bez nutnosti znát různé tarifní nabídky. Do vlaku je tak možné nastoupit bez zdržení u pokladní přepážky s jízdenkou vytištěnou či uloženou v notebooku. Více na www.cd.cz/eshop.

Twitterový účet ČD: Čerstvé informace o omezeních provozu na železnici.

In Karta: Čipová karta, díky níž je možné cestovat výhodněji, lze získat např. slevu 25 % nebo 50 %, slouží i jako elektronická peněženka, do které si zákazník předem „nabije“ peníze, a poté s ní nakupuje jízdenky v automatu nebo bezhotovostně u pokladny.

Bezhotovostní platby: Cestující mohou bezhotovostně platební kartou uhradit nákup jízdenek ve 255 stanicích. V nich je instalováno celkem 421 platebních terminálů.

Airport Express: vlaková doprava na Letiště Václava Havla. Více na www.cd.cz.

Bezbariérovost: České dráhy v současnosti disponují přibližně 600 bezbariérovými vozy, motorovými a elektrickými jednotkami, které obsluhují 4 612 garantovaných bezbariérových spojů denně.