Bolesti nohou? Poradíme!

Bolestí a otokem obvykle upozorňuje lidské tělo svého majitele, že něco je v nepořádku a reaguje tak na určitý podnět. Otékají-li vám nohy, je třeba zpozornět. Co obout? Strávíte-li v zaměstnání většinu času na nohou, je únava dolních končetin zcela přirozená. Vše


Bolestí a otokem obvykle upozorňuje lidské tělo svého majitele, že něco je v nepořádku a reaguje tak na určitý podnět. Otékají-li vám nohy, je třeba zpozornět.

Bolesti nohou? Poradíme!

Co obout?

Strávíte-li v zaměstnání většinu času na nohou, je únava dolních končetin zcela přirozená. Všechno však má své meze. Překročíte-li je, pak je zapotřebí dopřát si regeneraci. Mezi nejčastější faktory, které se podílejí na otocích a bolestech nohou patří extrémní či dlouhodobé zatížení a často také nevhodná obuv. Ať většinu dne stojíte, nebo někde běháte, zkrátka když dáváte svým nohám zabrat, pak je vždy podstatné, co na ně obujte. Žádná bota, byť ta nejmódnější, by neměla spočinout na vaší noze, pokud vás tlačí, nesedí vám či se naopak vyzouvá. Proto se doporučuje zkoušet a nakupovat obuv v pozdějších odpoledních hodinách. Tehdy jsou nohy již přirozeně „naběhlé“, zkrátka takové, jaké budou při větší zátěži.

Čtěte také: Dary moře, bez kterých se dokonalá žena neobejde

Bolesti nohou? Poradíme!

Vysoké podpatky sice dodávají eleganci, ale na druhé straně přenášejí váhu těla na špičky nohou a tím ovlivňují celý nášlapný systém nohy, na kterém mohou při dlouhodobějším vlivu zanechat i trvalé následky. Proto lodičky a obuv s vysokým podpatkem nenoste příliš často. Vhodnou obuví, případně také elastickými punčochami, které působí preventivně proti otokům a vzniku křečových žil, poskytnete svým nohám základní pomoc proti negativním následkům větší zátěže.

Čtěte také: Olivový olej pro krásu i pro zdraví

Bolesti nohou? Poradíme!Pečujte o své nohy

Na bolavé a oteklé nohy existuje hned řada receptů, přičemž každému může zabírat ten či onen. Co funguje téměř univerzálně, jsou koupele. Rovněž střídavá masáž proudem teplé a studené vody vám udělá dobře a uleví od bolesti. Začínat by se mělo nejprve studenou vodou, kterou vystřídáte teplou. To můžete opakovat několikrát a končit je vhodné opět studenou vodou. Pouze se vyhněte extrémně studené či naopak horké vodě.

Čtěte také: Mumifikace pro krásu

Hovoříme-li o vodě, pak výborně funguje též solná koupel, kdy své nožky „naložíte“ do vany v níž rozpustíte pořádnou dávku soli. Tím můžete předejít zejména křečovým stavům. Nemáte-li zrovna možnost použít vodu, pak velmi jednoduchý způsob, kterým si můžete trochu ulevit, je dát nohy do vyvýšené pozice a opřít je třeba o zeď, nebo opěradlo pohovky. Jsou-li nohy alespoň o pár centimetrů výš než hlava, může tekutina z otoků lépe odtékat a tak se vám uleví.

Text: (miž)