Bez čeho se neobejdete.. Superpotraviny!

Špenát Pepek námořník měl pravdu. Zelená hmota, nejlépe ovšem čerstvé listy, vašemu tělu dodá sílu díky vysokému obsahu vitálních látek. Zároveň je úžasná pro všechny, kteří chtějí zhubnout, protože má jen minimum kalorií. Poslední výzkumy naznačují, že špe


Bez čeho se neobejdete.. Superpotraviny!Špenát

Pepek námořník měl pravdu. Zelená hmota, nejlépe ovšem čerstvé listy, vašemu tělu dodá sílu díky vysokému obsahu vitálních látek. Zároveň je úžasná pro všechny, kteří chtějí zhubnout, protože má jen minimum kalorií. Poslední výzkumy naznačují, že špenát pomáhá v prevenci proti šedému zákalu, některým typům rakoviny či srdečně-cévním onemocněním.

OřechyBez čeho se neobejdete.. Superpotraviny!

Představují jeden z nejlepších zdrojů bílkovin, vlákniny a vitaminu E důležitého pro ochranu srdce, cév a mozku. Z nich nejvíce vynikají vlašské ořechy, které obsahují významné množství omega-3 mastných kyselin. Ty jsou společně s omega-6 obsaženými v tučných mořských rybách nejlepší prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním.

www.vseovareni.czVíce tipů, rad a zajímavostí naleznete na portálu Vše o vaření

Bez čeho se neobejdete.. Superpotraviny!Med

Funguje jako antioxidant chránící nás před následky působení volných radikálů. Čím tmavší, tím více antioxidantů obsahuje. Všichni jej známe jako pomocníka při bolestech v krku, v dřívějších dobách se však používal také k hojení ran nebo řešení zažívacích problémů. Obsahuje rovněž tzv. oligosacharidy, které podporují existenci užitečných bakterií v tlustém střevě.

 

Losos Bez čeho se neobejdete.. Superpotraviny!

Když jsme hovořili o významu vlašských ořechů pro zdraví našeho kardiovaskulárního systému pro vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, zmínili jsme i tučnější mořské ryby. Jednou z nich je nám už dnes důvěrně známý losos, který se kvůli velkému zájmu spotřebitelů chová už i uměle... Těchto prospěšných kyselin obsahuje skutečně velké množství - a navíc je velmi chutný. K jeho dalším dobrým vlastnostem patří i to, že snižuje srážlivost krve, ovlivňuje naši psychiku a impulsivnost. Pokud si ho chcete dopřát k nedělnímu obědu, upřednostňujte rybu ulovenou ve volné přírodě. Maso lososa chovaného na farmě obsahuje zvýšené množství nejrůznějších nežádoucích látek (například chemikálie či těžké kovy) a navíc je uměle dobarvován - což je další chemie...

Bez čeho se neobejdete.. Superpotraviny!Oves

Na „seznamu vyvolených" je už víc jak deset let. Tehdy si ho vybrali pro jeho vysoký obsah vlákniny, který dokáže snižovat hladinu „špatného" LDL cholesterolu. A je tomu skutečně tak. S každým 1 % snížení hladiny LDL cholesterolu klesá riziko srdeční poruchy o 1 až 3 %. Oves rovněž obsahuje velké množství antioxidantů.

BorůvkyBez čeho se neobejdete.. Superpotraviny!

Stejně jako kakao, i borůvky vykazují značný obsah antioxidačních látek. Mohou zpomalit nejrůznější degenerativní onemocnění, stárnutí, vylepšit motorické schopnosti a rovněž napomáhají ke zlepšení stavu vašich močových cest.

Hořká čokoláda

Jde o silný antioxidant, který pomáhá snižovat krevní tlak. Přesto pozor, denní spotřebu omezte na minimum, protože obsahuje hodně tuku a tím i kalorií. Pamatujte, že čím tmavší čokoláda (tedy čím vyšší obsah kakaa), tím méně kalorií a znatelnější povzbuzující účinek.

Bez čeho se neobejdete.. Superpotraviny!

Zdroj: vseovareni.cz