Problém zvaný nespavost

Nespavost způsobuje poruchy nálady, narušuje schopnost soustředit se, rovněž výrazně ovlivňuje paměťové schopnosti. Ovlivňuje tak nejen intelektuální výkonnost, ale i vaši náladu a kvalitu života. Čím nám škodí a co je její příčinou? Je logické, že zhoršení kvality


Nespavost způsobuje poruchy nálady, narušuje schopnost soustředit se, rovněž výrazně ovlivňuje paměťové schopnosti. Ovlivňuje tak nejen intelektuální výkonnost, ale i vaši náladu a kvalitu života.

Problém zvaný nespavost

Čím nám škodí a co je její příčinou?

Je logické, že zhoršení kvality spánku významně snižuje produktivitu vašeho pracovního výkonu, neboť ochabuje odolnost organismu vůči stresu, dochází k narušení paměťových schopností, k narušení soustředění a pozornosti. Výsledkem je špatný pocit z toho, jak v běžném pracovním i osobním životě fungujete a tak se dostavuje podrážděnost. Jak je vidět nespavost stojí na začátku pěkně dlouhé řádky zdravotních problémů. Skutečnost, že se jedná o vážný problém dokládá fakt, že postihuje zhruba kolem jedné pětiny populace. Častěji objevuje s vyšším věkem a zároveň je častější u žen, než u mužů.

Čtěte také: Mýty o menstruaci

Příčin nespavosti může být celá řadaProblém zvaný nespavost

Na vině bývá nezřídka porušování pravidel nutných pro zdravý odpočinek. Sem patří i nadměrné požívání různých povzbuzujících nápojů, kávy či, alkoholu. Že takovéto menu není vhodné zejména v pozdních večerních hodinách je zřejmé. Často hrají roli i vnější faktory, jako je změna prostředí. Někdo zkrátka potřebuje pro kvalitní spánek svoji postel a známé prostředí. Velmi často však bývá příčinou nespavosti stres a životní starosti vyplývající ze současného životního stylu.

Čtěte také: S dobrou imunitou přečkáte zimu ve zdraví

Nespavost lze léčit

Dobrou zprávou je, že na nespavost lze ve většině případů vyzrát. Lidé jsou sice již bohužel navyknuti v podobných případech obvykle sáhnout po krabičce s léky. Ty však mohou být návykové. Stojí tedy za to zkusit i jiné možnosti. Nejednoduší je vyvarovat se špatným návykům, mezi které patří konzumace uvedených nevhodných nápojů, ale také třeba těžkých jídel pozdě večer. Pomocnou ruku může řadě pacientů podat také psychoterapie. Lidský organismus je nastaven tak, že za nejvhodnější dobu pro spánek je čas kolem desáté večer. Dáte-li si předtím příjemnou koupel, vyvětráte si pořádně pokoj, ve kterém spíte a před spaním si otevřete dobrou knihu (hlavně ne detektivku), která vám dá zapomenout na stresy v práci, vaše šance na klidné usnutí se podstatně zvýší.

Text: (miž)