Co si zabalit do porodnice?

V každém případě je třeba se pro jistotu na tak velkolepou událost náležitě připravit se vším všudy. Aby vás, budoucí maminky, nic nepřekvapilo, připravili jsme pro vás pár užitečných rad a tipů. A na pomoc jsme si vzali ty nejpovolanější. Oslovili jsme totiž 5 maminek, k


V každém případě je třeba se pro jistotu na tak velkolepou událost náležitě připravit se vším všudy. Aby vás, budoucí maminky, nic nepřekvapilo, připravili jsme pro vás pár užitečných rad a tipů. A na pomoc jsme si vzali ty nejpovolanější. Oslovili jsme totiž 5 maminek, které už mají svůj uzlíček štěstí doma, a zeptali jsme se jich na jejich zkušenosti.

Co si zabalit do porodnice?

Bára, Katka, Kristýna, Tereza a Eva. Všechny tyto maminky přivedly shodou okolností letos na svět chlapečky. Každá z nich ale v jiné porodnici. Co je překvapilo právě v té jejich?

Čtěte také: Převýchova malého nepořádníka!

Bára (31 let, Adámek 2 měsíce)

Adam se nám neplánovaně narodil o měsíc dříve. Přestože mi všichni říkali, že tašku bych měla mít pro všechny případy připravenou už od sedmého měsíce, nevěnovala jsem tomu pozornost. Pořád jsem si říkala, že je dost času a i kdybych pocítila první stahy, stihnu ještě rychle naházet pár věcí do tašky. Vůbec jsem ale nepočítala s variantou, že by mi třeba mohla prasknout voda a já se pak už nesměla moc hýbat. A právě to se mi samozřejmě stalo. Zrovna jsem věšela mokré záclony a nezmohla jsem se navíc, než na to zavolat si sanitku. Přestože jsem měla naplánováno porodit U Apolináře, záchranka mě okamžitě převezla do Krče s tím, že jsou nejlépe vybavenou porodnicí na nedonošence. Neměla jsem s sebou nic pro sebe ani pro miminko. Proto tedy radím všem maminkám – Zabalte se hlavně co nejdříve! V Krčské porodnici si můžete vybrat, zda budete používat svoje věci nebo využijete ty erární. Dostala jsem vše od košile přes přezůvky až po oblečení na miminko včetně plenek, ručníku i kosmetiky na koupání. Co mi ale opravdu chybělo a co už při druhém porodu nezapomenu, jsou gumové žabky do sprchy!

Katka (27 let, Lukášek 4 měsíce)

Už od začátku těhotenství jsem byla zaregistrována v porodnici v Podolí. Kamarádka tam rodila dvakrát, takže mi dala i pár rad, co s sebou. S partnerem jsme se na miminko moc těšili, takže má porodní taška byla připravena u dveří asi už od 27. týdne a v průběhu dalších týdnů jsem do ní přidávala a přidávala, takže když jsme potom opravdu vyjížděli, byla nacpaná tak, že nešla ani zapnout. I když jsem měla tolik věcí, včetně fénu, kondicionéru, samoopalovacího krému a dalších věcí, které v tašce zůstaly přesně v té poloze, ve které jsem je tam umístila, zapomněla jsem na nejdůležitější. Doklady. K porodu si vezměte Občanský průkaz, rodný list, průkaz pojištěnce a těhotenský průkaz a Prohlášení o narození dítěte. Jako svobodná maminka jsem musela dokládat také Doklad o přiznání otcovství z matriky, takže pokud se vás to týká, nezapomeňte. Porod se pak zbytečně a nepříjemně komplikuje. A ještě jeden tip. Některé porodnice také vyžadují používání vlastních plenek. Do tašky proto přibalte jeden balík těch nejmenších plenek pro miminko.

Co si zabalit do porodnice?Kristýna (29 let, Vojta 7 měsíců)

Měla jsem plánovaný císařský řez U Apolináře, takže jsem přesně věděla, kdy a v kolik do porodnice půjdu. V klidu jsem si tedy stihla umýt vlasy, postahovat oblíbenou hudbu do mp3 a koupit pár věcí, které jsem vybírala tak nějak instinktivně. Teď už vím, že to byla chyba. A jestli s manželem budeme mít další miminko, už nezapomenu na dvě důležité věci. Do porodnice si už nikdy nezabalím slušivé pyžamo s kraťásky a tílkem, které bylo zle vybrané už ze dvou důvodů. Každou chvíli jsem si chodila vyměnit buničinu na ráně po šití, což v kraťáskách nebylo úplně nejpříjemnější a za druhé jsem se při každém kojení musela skoro celá svléknout, protože tílko nemělo žádné knoflíčky a vůbec – celé bylo nepraktické. Všem maminkám tedy radím si zabalit pohodlnou bavlněnou noční košili, nejlépe s možností rozepínání až k pupíku. A dále bych doporučila si připlatit za šetrnou přírodní dětskou kosmetiku bez parfemačních látek, protože nikdy nevíte, jak bude miminko na tu obyčejnější reagovat. Vojtíšek se po prvním koupání okamžitě celý osypal. Byl nám doporučen krém po koupání a mycí gel od Biolane, který je jako jeden z mála vyvinutý přesně pro dětskou problematickou pokožku. Vojtovi okamžitě pomohl a používáme jej dodnes.

Čtěte také: Nespavým dětem hrozí v budoucnu obezita

Tereza (28 let, Jakoubek 6 měsíců, Daniel 2 a půl roku)

Jakoubek se narodil v porodnici v Brně. Protože má doma ještě o 2 roky staršího brášku, už jsem mohla čerpat ze zkušeností z prvního porodu, takže mi v porodnici opravdu nic nechybělo. Navíc jsem na poslední kontrole dostala podrobný seznam s požadavky na výbavičku a věcmi, které si mám k porodu přinést. Co jsem opravdu uvítala u obou porodů, byl klasický jelení lůj na rty, protože mi během obou porodů rty bolestivě popraskaly. Při prvním porodu jsem také dostala infekci do rány v intimních partiích, takže jsem si k druhému porodu vzala 4 malé osušky, na každý den jednu, určené k osušení přímo těchto míst a na zbytek těla jsem používala jiný ručník. Malou osušku jsem potom po každém použití hodila do pytle na špinavé prádlo. Rovněž doporučuji vzít si s sebou. Také bych poradila vzít si jeden balík oblíbených menstruačních vložek. Ty, které jsem v porodnici dostávala já, mi byly nepříjemné a neustále mi zadrhávaly o stehy.

Čtěte také: Sex jako trénink na porod

Eva (33 let, Honzík 6 měsíců, Pavlík 4 roky)

Každá porodnice by vám měla zajistit vše potřebné. Ale je pravda, že někde se tváří, jak kdybyste je vykořisťovala, pakliže si troufnete o něco říct. Mám za sebou dva porody. Jeden perfektní v malé porodnici a jeden, kde převládaly spíše negativní zkušenosti (a to jsem rodila v jedné nejmenované vyhlášené porodnici). V každém případě bych poradila všem maminkám – Vezměte si do porodnice tatínka! Je neuvěřitelnou oporou, i pakliže jste jakkoli stydlivá. Při druhém porodu jsem si mohla pouštět i oblíbenou hudbu. Doporučuju si proto vzít i CD, které máte ráda, a které zpříjemní atmosféru. Jinak nezapomeňte ani raději na více kojících podprsenek. Mně se vložka v noci vždy posunula a ráno jsem mohla prát. Také jsem u druhého porodu velmi ocenila speciální jednorázový gel, který jsem si koupila v lékárně a nemusela jsem tak podstupovat klasický klystýr.

Čtěte také: Čekáte miminko. Máte pro ně dost vitaminů a minerálů?

Povinná výbavaCo si zabalit do porodnice?

Abychom tedy tyto tipy sesumírovali. Na prvním místě jsou vždy doklady (OP, rodný list, průkaz pojištěnce, těhotenský průkaz, prohlášení o narození dítěte, oddací list, doklad o přiznání otcovství, rozsudek o rozvodu, popřípadě úmrtní list manžela. Mějte je vždy pohromadě na dostupném místě. Rozhodně byste neměla zapomenout na vybavení pro vás jakožto nastávající maminku, mezi které patří: přezůvky, žabky do sprchy, 2 osušky, minimálně 2 malé ručníky na intimní partie, minimálně dvě noční košile, župan, teplé ponožky, minimálně 2 kojící podprsenky, vložky do podprsenky a menstruační vložky, asi 4 klasické kalhotky, hygienické potřeby, gumička, igelitové sáčky na špinavé prádlo, toaletní papír, mobilní telefon s nabíječkou, láhev s neperlivou vodou nebo čajem, knížka nebo časopisy na čtení, pomáda na rty, popřípadě léky, které užíváte. Pro miminko určitě zabalte zavinovačku s vložkou, 5 hadrových plen, balík papírových plen, 2 osušky, dětskou kosmetiku pro citlivou pokožku (Biolane), čtyři košilky, 2 kabátky, 2 nebo 3 dupačky, čepičku, dětský krém na přebalování, v zimě navíc rukavičky, teplejší čepičku, deku a kožešinový fusak.

Text: Jana Tobrmanová