Endometriózu lze porazit!

Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti žen v reprodukčním věku bývá endometrióza, která může způsobit vytvoření srůstů, jež jsou důsledkem zánětů v dutině pánevní. Endometrióza je ale léčitelná a pozánětlivé srůsty lze odstranit. Otázku, jestli se pozán


Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti žen v reprodukčním věku bývá endometrióza, která může způsobit vytvoření srůstů, jež jsou důsledkem zánětů v dutině pánevní. Endometrióza je ale léčitelná a pozánětlivé srůsty lze odstranit.

Otázku, jestli se pozánětlivé srůsty týkají i vás, vám zodpoví odborníky vytvořené samovyšetření na webu www.srusty.cz, zde můžete také klást své dotazy.

Za nejčastější příčinou vzniku endometriózy bývá odchod menstruační krve i zpětně vejcovody do dutiny břišní, kde se části děložní sliznice uchytí a vzniknou tak ložiska endometriózy. V důsledku pravidelného krvácení ložisek se pak na těchto místech mohou vytvořit život komplikující srůsty.

Endometriózu lze porazit!

 

Neplodnost spojená s endometriózou může mít více příčin. Jednou z nich jsou srůsty, které zneprůchodňují vejcovody, anebo je porušen mechanizmus uvolňování vajíčka z vejcovodu.

Endometrióza se nejčastěji projevuje bolestmi v podbřišku, poruchou menstruace, také může ženám činit bolest při pohlavním styku anebo při postižení střev a jejich okolí mohou nastat problémy s vyprazdňováním.

Léčba endometriózyEndometriózu lze porazit!

Léčba je buď tzv. chirurgická (invazivní) nebo probíhá pomocí léků, nejčastěji hormonálního původu (neinvazivní). Nejefektivnější metodou je ta chirurgická, ale bohužel dochází k častým recidivám onemocnění. Pro pacientku je optimální, provede-li se diagnostika a samotná operace endometriózy v rámci jednoho laparoskopického zákroku.

Pokud se v průběhu operace diagnostikují srůsty, je možné je také chirurgicky odstranit.

Chirurgická léčba pokročilých a rozsáhlých nálezů endometriózy patří mezi nejkomplikovanější a nejrizikovější výkony v gynekologii vůbec, proto se doporučuje návštěva specializovaných pracovišť.

Pozánětlivé srůsty a jejich odstranění

Při rozrušování srůstů mají nově pacientky možnost po poradě s operatérem zakoupit a donést si k zákroku protisrůstový prostředek Hyalobarrier gel, který se aplikuje přímo v průběhu operace do dutiny pánevní na místa, kde byly srůsty rozrušeny. Gel zabrání znovuvytvoření srůstů a do měsíce se zcela vstřebá a není nutno jej dodatečně odstraňovat. Před operací je vhodné poradit se s operatérem a gel zakoupit v lékárně. Veškeré informace najdete na www.srusty.cz.