Blanka Matragi: „JEDU DÁL“

Proslulá česká módní návrhářka, umělkyně a designérka již třicet let obléká manželky, sestry a dcery králů, emírů, šejchů a magnátů v zemích Perského zálivu i mnohé evropské celebrity. Je držitelkou řady ocenění českých i mezinárodních. Její v pořadí již dru


Proslulá česká módní návrhářka, umělkyně a designérka již třicet let obléká manželky, sestry a dcery králů, emírů, Blanky Matragi: „JEDU DÁL“šejchů a magnátů v zemích Perského zálivu i mnohé evropské celebrity. Je držitelkou řady ocenění českých i mezinárodních. Její v pořadí již druhá kniha popisuje napínavou a dramatickou cestu z Českomoravské vrchoviny až na nejvyšší světovou úroveň módy, odhaluje všechny další podoby její tvorby a přináší autentické osobní zážitkya zkušenosti.

O vztahu k Čechám

„Vždycky jsem byla a budu Češka. V Libanonu jsem našla domov, Libanon mi umožnil udělat kariéru, které bych nikdy v Čechách nedosáhla, ale kořeny mám tady. Člověk bez kořenů je zoufalec, který vlaje ve větru a jeho duše se trápí, že nikam nepatří. Znám řadu Čechů žijících ve světě. Nejnešťastnější jsou ti, kteří se od rodné země zcela odstřihli. A nezachrání je ani to, že jsou bohatí, úspěšní a slavní. Místo, kde jste prožili dětství, je jenom jedno,“ říká proslulá modní návrhářka.

O manželství

„Značka Matragi, to jsem já a můj muž Makram. Jedno bez druhého nejde. Moje nejhorší vlastnost je odjakživa zbrklost. Prostě jsem se 22. prosince 1979, v posledním roce svého studia, provdala za Libanonce. Ani ve snu mě nenapadlo uvažovat, že bych si tím mohla zadělat na nějaké nepříjemnosti. Faktor Orientu, kdy se řada mužů chová jinak v Evropě a jinak ve svém domovském prostředí, jsem neřešila. Byla jsem prostě a jednoduše přesvědčena, že on je ten pravý!“ uvádí Blanka Matragi.

„To, že je nalezení partnera, který s vámi věrně v dobrém i zlém stárne, terno, vám dojde až s věkem. Až když opadne zamilovanost a vy spolu něco protrpíte, vybudujete i ztratíte. Manželství prověřují hlavně bitvy, kdy se partneři vídají v konkrétních krizových situacích. Dnes po třiceti letech, kdy s námi dvěma všechno dobře dopadlo, se odvažuji tvrdit, že manželství je ten nejriskantnější podnik na světě. Dokonce ještě rizikovější než všechny války světa. A je jedno, jestli jste v Čechách, nebo v Libanonu,“dodává.

O umění a byznysu

„Věc, na kterou stále v Čechách narážím, je, že obchodník a umělec v jedné osobě je přijímán s podezřením. Očekává se, že bude křehkou nepraktickou osobou, která neumí sečíst dvě a dvě. Jenže na tohle se nikde nehraje. Buď máte manažera, nebo jste manažer sám. Nebo zahynete! Jiná varianta není. Na manažera jsem v době svých začátků neměla. Když jsem to riskla a spojila se s kýmkoliv jiným než se svým manželem, dopadla jsem špatně. Díky boji o přežití jsem zvyklá velet, protože nechci prohrát a zahynout,“ říká návrhářka.

Blanky Matragi: „JEDU DÁL“O nápadech

„Co je to nápad? Bliknutí! Někde v temných zákoutích hlavy archivujete zážitky a zkušenosti, aby se v momentě jakéhosi osvícení vynořily, propojily a zřetězily v cosi unikátně nového.

Mít nápad je vždycky náročnější, pracnější a poctivější než jít a zkopírovat jej. Plagiátoři vždycky byli a budou. Tvůrčích duší je menšina oproti těm, kteří potřebují ke svému dílu návody, recepty a manuály. To vím už od dob, kdy si moje maminka vymýšlela vzory k pletení sama, zatímco sousedky potřebovaly nákresy z Vlasty nebo Burdy. Jenže fakt, že někdo není schopen vlastní invence, ho neopravňuje ke zlodějně. Nejsem pomstychtivá. Jen si myslím, že zlu se má člověk v rámci svých možností postavit. V Bejrútu, v Praze, na Islandu. Kdekoliv. Pocit z beztrestnosti vede k recidivě,“ vysvětluje Blanka Matragi.

O princeznách

„Jaký je můj vztah k princeznám? Naše světy se mohou potkat, ale nikdy propojit, i když mě některé klientky z paláců označují za přítelkyni. Vážím si všech jejich projevů přízně. Asi jsem se jim dostala hodně blízko k tělu. Ale troufám si tvrdit, že s princeznou se v pravém smyslu slova přátelit nedá. Je příliš daleko, vysoko, jinde!“ říká.

O ocenění

„Můj osobní přístup k těmto věcem je upřímná radost. Jsem poznamenaná tím, že jsem žila ve válce a viděla umírat mladé lidi. Ano, zítra se po medailích a diplomech slehne zem, tak jako po všem, co děláme. Těch pochval a vítězství je v životě co do kvantity zatraceně méně než kopanců a proher. Každé ocenění tedy přijímám s tím, že si někdo všiml, že něco dělám poctivě a dlouhodobě. S americkou přímočarostí se hrdě hlásím ke všem oceněním,“ uvádí.

Biografie:

Blanka Matragi se narodila se ve Světlé nad Sázavou. Po základní škole se ve svém rodném městě vyučila brusičkou skla V roce 1974 maturovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě. V roce 1979 vstupuje do manželství s Dr. Ing. Makramem Matragim, CSc. V roce 1989 promuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a odjíždí s manželem do Bejrútu v Libanonu. V roce 1989 otevírá na hlavní bejrútské třídě Hamra svůj módní salon Blanka Haute Couture. V letech 1982–89 připravuje řadu přehlídek, její tvorba se objevuje ve světových módních časopisech a televizích. V roce 1997 organizuje v Praze

u příležitosti 15. výročí svého salonu v Bejrútu módní přehlídku, která se setkává s velkým zájmem všech společenských kruhů. V roce 2006 pořádá v Obecním domě v Praze módní přehlídku a retrospektivní výstavu k 25. výročí své tvorby.

Obdržela řadu ocenění: například v roce 2002 převzala Mezinárodní cenu Salvadora Dalího, roku 2003 získala titul Významná česká žena ve světě, v roce 2008 získala cenu Lady Pro

od Evropské společnosti pro kulturu.

Foto Lucie Robinson, Text: DD