Záludná migréna

Příčina nejasná Navzdory moderní lékařské diagnostice nebyly dosud příčiny projevů migrény s jistotou objasněny. Přitom je zřejmé, že zjištění příčin by postiženým výrazně usnadnilo život, neboť znalost původu obtíží nabízí možnost se jim také vyhnout. Nezbýv


Záludná migrénaPříčina nejasná

Navzdory moderní lékařské diagnostice nebyly dosud příčiny projevů migrény s jistotou objasněny. Přitom je zřejmé, že zjištění příčin by postiženým výrazně usnadnilo život, neboť znalost původu obtíží nabízí možnost se jim také vyhnout. Nezbývá tak, než bedlivě sledovat, jaké podněty, činnosti a další souvislosti u vás obvykle předcházejí atakům migrény. Nezřídka mezi ně patří například stres, nedostatek či naopak nadbytek spánku, ale třeba i počasí.

Pokud takový podnět dostane možnost atakovat lidský organismus, pak osoby, které na něj jsou náchylné, reagují formou záchvatu migrény. V těle pacienta probíhá reakce, kterou si lze představit tak, že nějaký spouštěč v lidském mozku při střetu s určitým podnětem podráždí jeho nervová zakončení, čímž ve výsledku postižené osoby pociťují bolest.

Čtěte také: Vylepšete si“ své dny“

Opravdu nepříjemný zážitek

Záchvat migrény probíhá ve čtyřech fázích a všechny jsou nepříjemné. Nejprve se dostavují příznaky oznamující nastupující záchvat. Jedná se například o neklid, napětí ve svalech, citlivost na světlo a často i o únavu. Druhou etapu u některých pacientů, zhruba u jedné pětiny, představuje takzvaná vizuální aura, kdy je jejich zorné pole po dobu několika minut omezeno, projevuje se u nich zdvojené viděni či mají záblesky před očima. To je pochopitelně nepříjemné zejména při práci vyžadující pečlivou pozornost a vizuální kontrolu. V další fázi nastupují bolesti hlavy. Ty jsou většinou považovány za jakýsi symbol migrény, i když ne u každého se musí nutně projevit s větší intenzitou. V závěrečné etapě pak postižení pociťují zejména únavu.

Čtěte také:Pocení, nic příjemného

Pokud jde o léčbu, ta je mnohem snazší, znáte-li onen spouštěcí faktor vašich problémů. Zde obvykle nastupuje léčba Záludná migrénabez podávání léků, kdy se na základě rad lékaře snažíte úpravou režimových opatření vyvarovat spouštěcích faktorů. Úprava životosprávy může přinést značně pozitivní výsledky. Obvykle je žádoucí vyhýbat se stresu, omezit alkohol a kouření, někdy je třeba zvážit vliv užívání hormonální antikoncepce, ale to vše je individuální u každého jedince. Není-li známa příčina způsobující nástup ataků migrény, pak mohou pomoci vhodné léky, které však musí určit odborný lékař.

Text:(miž)