Mluvte se svými dětmi o sexu. Jste pro ně důležitější než jejich vrstevníci

Vysvětlete dětem, co je to antikoncepce První sexuální výchovu mají dnes děti už ve třetí třídě. Do sešitů si v prvouce zapisují, že mužská pohlavní buňka se jmenuje spermie a ženská vajíčko. Nabyla jste dojmu, že vše potřebné se děti naučí ve škole? A že zbytek d


Vysvětlete dětem, co je to antikoncepce

První sexuální výchovu mají dnes děti už ve třetí třídě. Do sešitů si v prvouce zapisují, že mužská pohlavní buňka se jmenuje spermie a ženská vajíčko. Nabyla jste dojmu, že vše potřebné se děti naučí ve škole? A že zbytek dodají kamarádi? Pak je to škoda, protože i když se děti tváří, že je svým výkladem o sexu děsně nudíte, v skrytu duše vás poslouchají. Máte tedy možnost ovlivnit, jaké vztahy budou vaši potomci jednou prožívat. Ukázal to alespoň průzkum nemocnice Sainte-Justine při University of Montreal v Kanadě. Téměř polovina teenagerů, přesně 45 procent, dá na doporučení rodičů, dalších 32 procent se řídí podle kamarádů a pro zbylých 15 procent jsou vzorem celebrity.

Mluvte se svými dětmi o sexu. Jste pro ně důležitější než jejich vrstevníci

Čtěte také: Nespavým dětem hrozí v budoucnu obezita

Raději matka než otec

Tento průzkum ukázal, že pokud se rodiče zapojí so sexuální výchovy, jejich děti to berou jako normální netabuizovanou součást života, o sexu dokáží mluvit otevřeněji. S vlastním sexuálním životem začínají později a dávají si větší pozor na sexuálně přenosné choroby. Naopak jejich kamarádi, kteří si berou vzor ze svých vrstevníků, začínají se sexem dříve, mají více partnerů a při sexu více riskují, tedy nevyhýbají se nechráněnému sexuálnímu styku. Zajímavé bylo, že pro teenagery je jednoduší se zeptat na něco o sexu své matky, konkrétně 61 procent z nich s tím nemá problém, naopak jen 28 procent sebere odvahu a jde se zeptat svého otce. Docela dobrá příležitost pro ženy, nasměrovat své potomky. A taky výzva. Podle studie z Floridské státní univerzity zveřejněné v časopise Journal of Adolescent Health,  rodiče často nevědí, jak se svými potomky o sexu hovořit, sami se stydí a nedokáží dát upřímnou odpověď. Chcete-li radu, můžete třeba zkusit knihu „Jak mluvit s dětmi o sexu – rádce pro rodiče a učitele“ od Ondřeje Trojana a Ivana Helekala.

Mluvte se svými dětmi o sexu. Jste pro ně důležitější než jejich vrstevníci

Text: mž