Myslete na zdraví svého zraku: Pozor na syndrom kancelářského oka

Může za to životní styl Mnoho z nás si pravděpodobně neuvědomuje, že už pětihodinová každodenní práce s počítačem stačí k tomu, abychom začali trpět tzv. syndromem kancelářského oka. Pokud bychom pátrali po hlavním důvodu, proč naše oči trpí, za hlavního „viníka


Může za to životní styl

Mnoho z nás si pravděpodobně neuvědomuje, že už pětihodinová každodenní práce s počítačem stačí k tomu, abychom začali trpět tzv. syndromem kancelářského oka. Pokud bychom pátrali po hlavním důvodu, proč naše oči trpí, za hlavního „viníka“ bychom mohli označit malou frekvenci mrkání. Při pohledu na obrazovku monitoru máme totiž tendenci přestat mrkat a upíráme svůj zrak pouze na jeden bod na monitoru.

Tento problém se stává aktuálním nejen pro dříve narozené, ale jeví se jako významný i pro dnešní mladou generaci, na vině je ne příliš zdravý životní styl. Už i ta následkem pobytu v klimatizovaných prostorách, celodenní prací na počítači či několikahodinovým sledováním televize pociťuje čím dál častěji na vlastní kůži příznaky syndromu kancelářského oka. Mezi ně patří široká paleta projevů od pálení, svědění, pocitu dráždění cizím tělískem, přes světloplachost, rozostřené vidění, až po zvýšené slzení či bolest při aplikaci očních kapek.

Jak se bránit

Pacientům, kteří trpí syndromem kancelářského oka, lékaři předepisují oční kapky, které označujeme jako tzv. umělé slzy. Častým problémem, se kterým se ale mnoho z nás setkalo, je, že většina očních kapek obsahuje konzervanty, které slzný film oka naopak narušují a prohlubují tak potíže, které měly původně řešit. Znevýhodněni jsou zejména uživatelé kontaktních čoček, pro které nejsou kapky s konzervanty vhodné a často se musí jejich nošení během léčby vzdát.

Zacvičte si

Proto v lékárně hledejte kapky, které neobsahují konzervanty, ale přírodní kyselinu hyaluronovou. Ne nadarmo bývá tato kyselina označována za jeden z přírodních „zázraků.“ Napomáhá totiž rychlejší obnově epitelu rohovky a tím i regeneraci celého povrchu oka.

Vhodným pomocníkem může být i pravidelné cvičení oční jógy, která umožní rychlejší rehabilitaci po celodenní práci, uvolní oční svaly a akomodaci. Její každodenní praktikování může pomoci předejít oční únavě a přispěje k zachování dobrého zraku. Přehled všech cvičení naleznete na www.ocnijoga.cz.