Pocení, nic příjemného

Pocení, nic příjemného

Možností, různých rad a zejména přípravků, jak omezit pocení a s ním spojené nežádoucí pachové projevy, je nepřeberně. Doslova jde o to se v nich neztratit či nepodlehnout první reklamě, na kterou narazíte. Existuje totiž mnoho způsobů, které fungují a které je škoda nevyzkoušet.


Přírodní cestou proti potu

Zajímavou přírodní variantu například představují deodorační schopnosti řasy chlorelly. Ta obsahuje chlorofyl, který účinně potlačuje pachy a navíc je i dezinfekční. Díky tomu, že se užívá v tabletkách, působí uvnitř organismu, tedy pocení předchází a nikoli pouze potlačuje. Když jsme již u přírodních látek, tak taková šalvěj lékařská mírní pocení, když si jí dáte jako chutný čaj. Ale i jako koupel má schopnost stahovat póry, bez jakýchkoliv zdraví škodlivých následků.

 

Kdy je pocení nadměrné?

Jsou však osoby, u kterých pocení dosahuje hranice značně překračující obvyklé projevy organismu na zvýšené letní teploty. Potom se může jednat již o onemocnění, takzvanou hyperhidrózou. Jak ji ale poznat? Existuje několik příznaků, které toto onemocnění indikují. Mezi ně patří stav, kdy se silně potíte i v klidu a při nízké teplotě, rosí se vám čelo či máte stále vlhké dlaně. Tato nemoc, která postihuje zhruba ve stejné míře jak muže, tak ženy, má však další příčiny, než letní vedra. Patří mezi ně faktory jako úzkostné stavy a především stres. Příčinnou může být i onemocnění cukrovkou, hormonální změny v těle, nebo reakce na určité léky. V těchto případech je již však nezbytná konzultace s odborným lékařem.

 

 

 

Text: (miž)