Svačina pro děti? Žádný problém!

Svačina pro děti? Žádný problém!


Po víkendu je pro děti náročné zapojit se opět do koloběhu školního dne. Zpříjemněte jim proto zejména začátek týdne vzpomínkou na teplo domova a se svačinou si vyhrajte. Vyřízněte toustový chleba vykrajovátkem ve tvaru panáčka či panenky, potřete ho margarínem či pomazánkou, oči vytvořte pomocí dvou půlek cherry rajčátek, k sukni či kalhotám si pomožte proužky šunky, sýru či mrkve.

Děti jedí především očima, hodně dají na vizuální dojem. Pokud jim tedy do školy zabalíte chleba s vlhkým plátkem ledového salátu, který střídu rozmočí, a následně se přilepí na papírový ubrousek, příliš je neoslníte. Hrozí pak, že si po vzoru svých kamarádů koupí laskominu lákavě zabalenou. Vsaďte proto na svačinové boxy, v nichž jídlo neztratí svoji vůni ani konzistenci. Svačinu by vždy mělo tvořit pečivo, kvalitní drůbeží šunka a tvrdý sýr, ovoce, zelenina, mléčné výrobky či müsli. Tyto potraviny dodají dětskému mozku dostatek energie vstřebávat nové informace až do oběda.

 

Pro sportovce i cvalíky

Pokud váš školák sportuje, připravte mu také odpolední svačinu, která mu po náročném tréninku vrátí energii. Dejte mu ovoce s vysokým obsahem cukrů, například banány, a dostatek bílkovin. Pokud naopak vaši ratolest trápí nadváha, snažte se zařídit, aby jedla každé tři hodiny a pravidelným stravovacím režimem tak zhubla nadbytečná kila. Dohlédněte nad kvalitní snídaní i svačinou, předplaťte jí oběd ve školní jídelně a doma připravte svačinu, kterou slupne, až přijde ze školy. Díky pravidelným malým porcím nebude pociťovat hlad ani chuť na sladké. Udrží si totiž stálou hladinu cukru v krvi nebude mít potřebu cpát se sladkostmi.

Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim školáka a přibalte mu do plastové lahve půl litru medem slazeného ovocného čaje, vodou ředěného džusu nebo neperlivé vody.

Pokud si nevíte rady, jakou svačinu školáci ocení, inspirujte se našimi tipy:

Pondělí

Smíchejte tvaroh s nakrájenou pažitkou, osolte dle chuti. Pomazánku natřete na dva krajíce chleba, nejlépe celozrnného toastového, přepůlte na dva trojúhelníky. Dětem přijdou netradiční tvary lákavější než klasický krajíc. Do sousední přihrádky svačinové krabičky přidejte mrkev nakrájenou na tenké hranolky.

Úterý

Do krabičky zabalte kelímek ovocného jogurtu, vyhněte se variantě s umělými sladidly, které neprospívají dětskému organismu. Do přihrádky dejte müsli smíchané s oříšky a sušeným ovocem.

Středa

Připravte své ratolesti svačinku, kterou mu budou spolužáci závidět – studený těstovinový salát. Večer před následujícím školním dnem orestujte na kousky pokrájené kuřecí prso. Uvařte těstoviny, sceďte. Smíchejte těstoviny s kuřetem, kukuřicí z plechovky, pokrájeným rajčetem a salátovou okurkou. Ochuťte bílým jogurtem, dosolte dle chuti. Dejte vychladit a ráno zabalte.

Čtvrtek

Zapečený sendvič přijde vždycky vhod. Vezměte toastový chléb a zlehka ho potřete margarínem. Obložte ho tím, co máte v lednici. Zkusit můžete šunku a plátkový sýr, nebo na plátky pokrájenou mozzarellu a rajčata. Přiklopte druhým plátkem chleba a dejte na deset minut zapéct.

Pátek

Děti nemají rády ovoce, pokud ho musí samy loupat a krájet. Navíc při loupání kiwi či citrusových plodů skončí většina ovoce na jejich oblečení. Připravte jim proto ovocný salát jako z restaurace. Pokrájejte pomeranč, jablko, banán, ananas a jahody. Zakapejte citronovou šťávou a zabalte do krabičky.

 

Takhle rozhodně NE!

V jídelníčku školáka by se rozhodně neměly objevit párky, hamburgery, chipsy, sušenky, sladké pečivo (koblihy, buchty, croissanty), balené bagety, majonézové saláty, kupované obložené chlebíčky či smaženky.

 

 

 

 

Zdroj: fitplus