Slunečný ostrov maltézských rytířů

Maltské souostroví se vždy řadilo mezi důležitá strategická místa. Při pohledu na mapu rychle pochopíme proč. Ostrov je situován 95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska, tato jedinečná geografická poloha mu dala do vínku úlohu býti pomyslným mostem mezi Evropou a


Maltské souostroví se vždy řadilo mezi důležitá strategická místa. Při pohledu na mapu rychle pochopíme proč. Ostrov je situován 95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska, tato jedinečná geografická poloha mu dala do vínku úlohu býti pomyslným mostem mezi Evropou a Afrikou.

Kulturní spletitost
Malta je sice jedním z nejmenších států Evropské unie, i přesto je ale velice bohatá na kulturní památky. Nejpádnějším důkazem je hlavní město Valletta, zařazené do Seznamu světového dědictví UNESCO. Kulturní pestrost ostrova je viditelná jak z architektonického pohledu, tak jazykového. Úředními jazyky jsou maltština a angličtina, většina obyvatel navíc mluví plynně italsky.

Kostel na každém rohu
Není jediného místa na celém ostrově odkud by nebyl vidět kostel. Není divu, na Maltě se nachází kostelů celkem 364, což je vzhledem k počtu obyvatel doslova neskutečné číslo. Malta je také posledním státem v Evropské unii, kde jsou dodnes zakázány rozvody.

Historická doprava
Kuriozitou ostrova jsou místní autobusy. Cena za svezení je překvapivě nízká, z letiště se do hlavního města dostanete za pouhých 0,54 centů. Autobusy jsou vidět opravdu všude, jejich charakteristická oranžovo-žlutá barva je nepřehlédnutelná a zaujme vás na každém rohu. Každý autobus je specifický, jak venkovním vzhledem, tak interiérem. Projížďka v některém z nich stojí opravdu za to; pozorovat místní obyvatele a jejich pomalý, milý a usměvavý život.

Šťastnou cestou aneb Vjaġġ Bon!

 

Text: sn