Manolo Blahnik: Autor nejvíc sexy bot

Manolo Blahnik: Autor nejvíc sexy bot

Budoucí král módní obuvi se narodil  20. listopadu 1942 v Santa Cruz de la Palma na Kanárských ostrovech velmi zámožným rodičům. Otec byl původem z Čech a jeho rodina vlastnila v Praze farmaceutickou firmu. Jeho matka pocházela z rodiny španělských "banánových baronů".  Obuvnictví a vztah ke krásným střevícům získal Manolo od své matky. Ta si dokonce několikrát vyrobila vlastní boty, když si v obchodě nemohla vybrat.


A tak i Manolo, coby tehdy ještě chlapec sáhl po ševcovské jehle. Zprvu začal vyrábět pro své domácí mazlíčky - dva psy a kočku - drobné botky. Jak sám v jednom rozhovoru prozradil, "...vyráběl jsem boty pro ně pro všechny, z mušelínu a růžové bavlny".

V roce 1965 začal studovat scénografii na L'ecote des Beaux-Arts, ani to však pro něj nebylo naplňující. Odešel tedy v roce 1970 do Londýna a začal navrhovat boty pro Zapaty. Své první boty pro show britského módního tvůrce Ossie Clarka vytvořil v roce 1971. Bohužel tyto boty nepřinesly velký úspěch. Postupem času se stával jedním z nejvyhledávanějších návrhářů bot na světě. Nevyhledávali ho pouze milovníci vysokých podpatků,
ale i módní návrháři, kteří si přejí pozvednout svou kolekci jeho tvorbou. Blahnik přišel s trendem ultraženských
a barevných sandálů, ve kterých se prolínají dva světy - úcta k minulosti a pohled do budoucna.

A jaká je současnost? Konkurence ho proklíná, ženy milují. Žádný jiný designér totiž nedokáže vyrobit boty
s takovým lechtivý šarmem. Často se inspiruje dávnými epochami, například klasicistickým podpatkem, rokokovým nártem, starými filmy a knihami, ale jeho největší inspirací jsou krásné ženské nohy.

Blahnik je perfekcionista. Jednou při interview prozradil, "mám své malé triky, při kterých velkou roli hrají nůžky, jde vlastně o ladný střih". Každý z jeho stovek modelů je důkladně propracovaný a výjimečně luxusní. Dodnes řeže podpatky sám a dává pozor, aby jeho továrnu v italském Parabiaghu neopustila jediná botka, která by nevyhovovala jeho přísným kritériím a požadavkům. Každé jeho ručně dělané boty projdou asi padesáti pracovními úkony, a proto jeho továrna denně vyrobí pouze osmdesát párů. Přitažlivost jeho bot spočívá ve vysoce klenutém nártu, ve kterém má ženské chodidlo nejsvůdnější sklon. Vysoké podpatky, někdy i čtrnáct centimetrů, jsou pro jeho boty typické. A přestože se v některých modelech dá jen velmi těžko chodit, jsou tak krásné, že si je jeho věrné klientky, jako například Mariah Carey, dávají do vitríny, kde je obdivují jako umělecké dílo.Blahnikovy boty  se staly kultem především  díky seriálu Sex ve měst. Říká se, že Manolovy boty hrály v seriálu pátou hlavní postavu. Sarah Jessica Parker svou lásku k nim vyjádřila slovy: "Žádné manželství nevydrží navěky, ale s Blahnik můžete být monogamní. " Jejich ceny se pohybují v stovkách až tisících dolarů, proto jsou pro obyčejné smrtelnice nedostupné, ale pro mnohé bohaté dámy jsou předmětem sběratelské vášně. "Z těchto bot má člověk více než ze sexu," řekla na adresu obuvnických šperků Manola Blahnika Madonna. A jí to určitě můžeme věřit.

 

 

 

 

 

Text: Ela Procházková
foto: pixabay.com