Odhalte díky testu DNA pravdu o svém původu

Možná jste se někdy pokoušeli sestavit rodokmen na vlastní pěst, pátrali jste po matrikách a úřadech, ale vše se nakonec změnilo jen ve ztrátu času. Ten, komu se to podaří navíc nemá jistotu, že informace jsou naprosto správné a jestli náhodou některá matrikářka zrovna př


Možná jste se někdy pokoušeli sestavit rodokmen na vlastní pěst, pátrali jste po matrikách a úřadech, ale vše se nakonec změnilo jen ve ztrátu času. Ten, komu se to podaří navíc nemá jistotu, že informace jsou naprosto správné a jestli náhodou některá matrikářka zrovna při zápisu vaší prababičky neudělala chybu. Genetické informace, ale mluví jasně a sahají mnohem hlouběji do dějin, umí odhalit původ vašich předků žijícíh například před 20ti tisíci lety.

 

Můžete se také dozvědět, že váš pra pra pra předek žil na Pyrenejském poloostrově, kde zimoval, během poslední doby ledové, následně se usadil v Evropě na území dnešní Francie a možná hovořil některým z románských jazyků. Váš manžel nebo manželka zas může mít pra předky z úplně jiného kontinentu, například z oblasti dnešní Jižní Ameriky či Asie.

 

„Genetické testování“ vzniklo především za účelem testování otcovství, buď to na vlastní žádost klienta nebo při určení otcovství během např. soudního sporu o alimenty. Dá se díky nim také zjistit případné vrozené vady potomka, ještě v ranném stádiu těhotenství. Tak trochu revoluce v tomto oboru přišla v roce 2003, kdy byl rozluštěn lidský genom (veškeré genetické informace uložené v DNA), díky kterému se dnes dá genetika využít i k zábavnějším účelům, jako právě zjištění vašeho prapůvodu, nebo dokonce sestavení jakéhosi horoskopu, který vám předpoví například na co máte nadání vy, nebo vaše dítě, případně jaká nemoc by vás mohla v budoucnu ohrozit.

 

Cena základního testu GenoGraf se pohybuje kolem 2000,- a je možné ho i darovat formou poukazu. Bližší info naleznete na: www.genomac.cz .

Text: Jordanka Jirásková