Bledá, snědá, nebo opečená?

Neříkejte, že nevíte nebo nedokážete odhadnout, jak dlouho vydrží vaše pokožka na sluníčku, aniž by se spálila. A nenalhávejte sama sobě, že netoužíte mít sexy bronzové tělo. Přiznáváte, že by se vám líbilo, kdyby vás muži „přejeli“ obdivným pohledem a kamarádky


Neříkejte, že nevíte nebo nedokážete odhadnout, jak dlouho vydrží vaše pokožka na sluníčku, aniž by se spálila. A nenalhávejte sama sobě, že netoužíte mít sexy bronzové tělo. Přiznáváte, že by se vám líbilo, kdyby vás muži „přejeli“ obdivným pohledem a kamarádky pochválily vaši snědou „mořskou“ kůži? Možná ano, ale…

Slunce začíná pálit a vy máte na vybranou:

  • Pokud v sobě máte dost disciplíny a žijete zdravě ve stylu „sluneční paprsky pod přísnou kontrolou“, můžete následující řádky přestat číst. Vy totiž víte, že na pláž se chodí buď časně zrána nebo až později odpoledne, a to jedině se slunečníkem a vysoce účinnými prostředky s ochranným filtrem SPF 50+. Kromě zdravého těla máte i zdravý rozum.
  • Patříte-li k těm, které chtějí zvolit kompromisní variantu „opalování s mírou“, máme pro vás několik užitečných rad. Když se jimi budete řídit, zvládnete dovolenou u moře (ale i na chatě v jižních Čechách) nebo pobyt na sluníčku, kterému se nemůžete vyhnout (při práci, ve městě na nákupech...), bez problémů a následků.
  • Jestli si opravdu nemůžete pomoct a vaše touha po čokoládové kůži je neovladatelná, rozhodně zapomeňte na vysoce riskantní způsob „opékání těla do bronzova za každou cenu“. Jen byste hloupě hazardovala se zdravím… Radši si nakupte samoopalovací preparáty a celé léto se poctivě natírejte. Je to sice dřina, ale bezpečná.

Jak se opalovat s mírou?

1. zabraňte spáleninám − v žádném případě nevystavujte svou kůži slunci bez ochranných přípravků a v nebezpečných hodinách mezi 11 a 14. hodinou.
2. začněte jen několika minutami – tělo si musí na sluneční záření pomalu zvykat. Ochranné barvivo (melanin) se aktivuje, usazuje se v horní vrstvě kůže (barví ji dohněda) a pomáhá ji chránit před spálením.
3. používejte ochrannou UV kosmetiku − v prvních dnech volte přípravky s vysokým ochranným faktorem (a natírejte celé tělo nejméně půl hodiny před odchodem na sluníčko)
4. sledujte zbarvení kůže – pokud máte dost melaninu a kůže není zarudlá, ale snědá, můžete po několika dnech pobyt na slunci postupně prodlužovat a snižovat stupeň ochrany na SPF 30, 20 až 15.
5. opálenou pokožku ošetřujte – používejte k tomu krémy nebo mléka s aloe vera, vitaminem E nebo panthenolem. Zklidnění a hydratace pomůžou vaší pokožce stárnout pomaleji.

Text: pic
Foto: www.dermacol.cz, www.bioderma.com/cz, www.loreal.cz