Máte strach z pracovního pohovoru?

Máte strach z pracovního pohovoru?


Mám přijít přesně, nebo radši o něco dřív?
Raději o půlhodinu dřív než o deset minut později.  Pozdní příchod je špatný začátek, může vám šanci na získání kýžené pracovní pozice zmenšit.

Co si mám vzít na sebe?
Z psychologického hlediska platí, že byste měla zvolit eleganci, nic křiklavého a sebestředného nebo vyzývavého.  Rozhodně zapomeňte na džíny. Ale ani super kostýmek vám nepomůže, budete-li se chovat jak puťka a nebude z vás vyzařovat zdravé sebevědomí. A ještě jedna maličkost – nepoužívejte ochromující parfémy ve stylu „poissonu“.  Zvolte raději jemnou vůni.

Mám si přinést diplomy a certifikáty?
Někteří zaměstnavatelé je vyžadují, jiní ne. Nic nezkazíte, když je budete mít sebou, a když vycítíte, že nastal správný okamžik, předložíte je. Personalista ocení vaši připravenost.

Mám čekat na otázky, nebo začít mluvit sama?
Při úvodních pohovorech iniciativu většinou přebírá personalista. Když ale dostane kandidát otázku, je dobré říct o sobě všechno, co považujete za důležité.  Odpovídat jednou větou není vhodné. Doporučuje se mít prostě připravenou řeč, která bude volně plynout. 

Co odpovědět, když dostanu zákeřnou otázku, například něco, co se mi na novém potenciálním zaměstnání nelíbí?
Důležité je nezpanikařit a odpověď si promyslet. Na tuto „past“, která vás může rozhodit, se raději připravte předem. Dobře působí, že i když budete vědět, co odpovědět, na chvilku se jakoby zamyslíte.  Svoje názory si zformulujte citlivě. Vždy je dobré nejdřív vyjmenovat pozitiva a o negativech nemluvit jako o špatných věcech, ale o jako o věcech, které by se daly zlepšit.

 

 

 

 

Text: eh