Jsem single a jsem spokojená

Jsem single a jsem spokojená


Dlouhodobě jsou to však spíše muži, kteří preferují žít single. Chtějí poznat více partnerek, a co si budeme povídat, na manželství nespěchají. Ženy volí tuto variantu spíše dočasně. Procento těch, které se po většinu života dobrovolně rozhodnou žít dlouhodobě samy se svojí kočkou, je stále minimální.

„Je to asi rok, co jsem nastoupila na manažerskou pozici a ještě nějaký rok mi potrvá, než svoji kariéru dostatečně nastartuji. Na hledání partnera mi aktuálně nezbývá čas,“ přiznala se Kateřina z Plzně.

Jak se pozná single?

Pokud jste ve věku mezi 20 a 40 lety, bez partnera, žijete sami a jste ekonomicky nezávislí, vyskakuje vám na čele označení single. Důvodů k rozhodnutí přestat brát ohledy na někoho jiného a plně si užívat životasám za sebe existuje přitom několik. Mezi nejčastější patří potřeba odpočinout si po rozchodu z nepovedeného vztahu nebo neúspěch při hledání ideálního partnera. Přibývají ale i lidé, kteří se prozatím raději věnují kariéře než hledání partnera anebo tvrdí, že jim tento stav jednoduše vyhovuje. Nakonec je pravda, že je o dost jednodušší objednat si telefonem pizzu než vyrazit s někým na večeři a do kina.

„Rozhodně bych se nesnažila udržet si vztah jen proto, abych nějaký měla. Nevadí mi být nějakou dobu sama. Vím, že v té době mě podpoří rodina a přátelé. Do budoucna bych si ale partnera ráda našla,“ říká Pavla z Prahy.

Nějakou dobu již také neplatí, že by život single byl jen výsadou mladých lidí. Mění se totiž značně struktura rozvodů podle trvání manželství. Zatímco v roce 1991 se téměř 60 % rozvodů týkalo manželství do deseti let od uzavření, od roku 2003 se tento podíl udržuje na úrovni 40%. Naopak tedy, 60% manželství končí rozvodem, až po více jak deseti letech od sňatku.

Podívejme se na nový český film „Ženy v pokušení“. Přesně ilustruje příběh, který se stává každý den nejen na filmovém plátně. Čtyřicátnice Helena přistihne manžela s mladší ženou tzv. inflagranti a manželství je rázem na rozpad. Ve snímku je ale názorně ukázáno, že být single není žádná tragédie ani v pokročilém věku.

„Moje mamka se rozvedla, když jí bylo čtyřicet pět. Začala chodit do divadel, na výstavy
a jezdit s přáteli na výlety,“
píše v diskuzi Petra z Klatov, „mnohem více se teď také věnuje zbytku rodiny.“

Psychologové upozorňují na to, že na délku trvání manželství má velký vliv způsob trávení společného času. Petr Šmolka ho dělí na tři typy. Jednak je to čas, kdy se partneři věnují společné činnosti. Pak je to čas, který tráví odděleně podle svých zájmů a koníčků. A třetí způsob je ten, kdy jsou spolu, ale každý se zabývá něčím jiným a žádná komunikace mezi nimi neprobíhá. Na začátku vztahu převládá první varianta.

„Dva lidé, kteří spolu začínají chodit, spolu nepůjdou na Petřín, aby si tam jeden četli knížku a ten druhý luštil křížovku,“ říká Petr Šmolka.

U dlouhodobějšího vztahu mívají partneři ale někdy problém s tím třetím způsobem, kdy tráví čas spíše vedle sebe než spolu. Může se vám následně stát, že zatímco váš muž sleduje v televizi zápas Sparty a Slavie, vy si vedle v pokoji v krkolomné jogínské poloze lámete nejen krk, ale i hlavu a myslíte si, že si už vlastně nemáte co říct. V takové situaci je dobré se sebrat, vymanit se ze spárů stereotypu a podniknout něco opět společně.

A pokud patříte mezi šťastlivce, kteří žijí ve spokojeném vztahu, važte si toho. Nejenže máte partnera, na kterého se můžete spolehnout a se kterým můžete trávit společný čas, ale podle odborníků je váš život také zdravější. S pocitem spokojenosti a bezpečí klesá riziko vysokého krevního tlaku a dožít byste se měli i vyššího věku..

 

 

 

Text: DD