Syndrom prázdného hnízda

Syndrom prázdného hnízda


Přemíra volného času a prázdný byt či dům na „opuštěné“ rodiče působí tísnivě a vzbuzuje v nich pocit nejistoty. Této depresi, kterou provází pocit úzkosti a strachu o děti, podléhá samozřejmě mnohem více matek než otců. Ti se vyrovnávají s osamostatněním potomků většinou snáze.

 

Odchod dětí je zkouškou vztahů

Když si rozmazlovaná dcera či milovaný synek sbalí kufry, tak následující období pořádně prověří rodinná pouta. A překvapivě to nejsou jen vztahy mezi rodiči a dítětem, které si zařizuje vlastní život. Mnohem více „zkouší“ právě soužití matky s otcem. Najednou mají více času jeden na druhého, což ne každému vyhovuje. Jelikož zatímco jeden z partnerů by rád vyrazil do společnosti, druhý může toužit zůstat doma a dívat se na televizi.

Obvykle to má dva konce. Buď rodiče najdou to, co před léty vyhaslo a začnou si znovu nabytou „svobodu“ užívat. Pocit, že mohou cestovat, chodit do divadla a na koncerty, aniž by se museli starat, kdo vyzvedne dítě ze školy, udělá s ním úkoly či uvaří večeři, může být pořádně opojný. A co na tom, že už vám není dvacet? Stojí za to si ho užít. Nebo dojde k tichému soužití, kdy manželé sice spolu zůstanou dále bydlet, ale ve skutečnosti si bude žít každý sám a uzavře se do sebe.

 

Užijte si peníze navíc

Odchod dětí není jen o tom, že máte více volného času. Najednou zjistíte také to, že vám budou měsíčně zbývat i peníze navíc, jelikož budete živit o jednoho člověka (či o více osob) méně a ušetříte také za vodu, energie a další věci. „Tyto peníze byste si měli šetřit. Vhodný je k tomu třeba spořicí účet s prémií nebo termínovaný vklad. Na nich se vám vložená částka časem patřičně zhodnotí,“ radí Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. Pokud si budete zbylé peníze průběžně odkládat, tak si budete moci dovolit třeba exotickou dovolenou nebo relaxační pobyt v lázních.

Když máte čas a dostatek financí, je ta pravá chvíle dohnat to, co jste nestihli. Pokud jste měli tajné přání, které jste celé roky kvůli dětem odkládali, splňte si je. Volno můžete strávit i kreativně. Klidně se zapište na taneční kurzy, choďte na jógu či keramiku.

 

Děti vás budou potřebovat stále

Rozhodně se nemusíte bát, že byste byli sami příliš dlouho. Jelikož v Česku je zvykem, že jakmile nadejde víkend, tak děti s velkou radostí zavítají k rodičům. Tím spíš pokud se osamostatnily, ale nežijí s partnerem, pak totiž svíčková od maminky přijde pořádně k duhu.

Je-li vám i přesto přes týden smutno a potřebovali byste nějakou bytost, o kterou byste se starali, pak si pořiďte domácího mazlíčka. Takový pejsek či kočička budou za vaši péči vděční a prázdno dokážou  hravě zaplnit.