Snídat, snídat a zase snídat. Nebo budete tlustá, tlustá a unavená!

Snídat, snídat a zase snídat. Nebo budete tlustá, tlustá a unavená!


Nesnídáš? Ztloustneš!

Stovky bilionů buněk si dennodenně žádají svůj příděl živin a to hned po probuzení. Organismus sice odpočívá, ale nikdy nespí. I v noci spotřebovává energii a ráno potřebuje přirozeně dobít baterky. Pakliže tělo energeticky strádá, ukládá. Všechno, pořád a hlavně důkladně. Pečlivě nahromaděné zásoby pak zdobí naše boky, bříško, stehna, zadeček, zkrátka ty partie, které se snažíme celý život jaksi zúžit. A to není jediný negativní důsledek.

Bez benzínu to nepojede

Stejně jako auta, potřebuje palivo i váš organismus. Z energie přijaté ze snídaně totiž hospodaří tu nejdůležitější část dne. Pakliže špatně nastartujete, pojedete na neutrál celý den. Snídaně, by měla tvořit 20 až 25 % celkového denního příjmu energie, přičemž je celkový příjem velmi individuální a ovlivňuje jej spoustu faktorů jako je náročnost vašeho zaměstnání, vaše pohybové aktivity atd. V zásadě platí, že optimální příjem by se měl vyrovnat energetickému výdeji.

Snídaně na míru

K tomu, abyste si spočítala, jak vydatná snídaně je pro vás optimální, musíte znát hodnotu bazálního metabolismu. Tu spočítáte, pokud 25 Cal vynásobíte svou váhou v kilogramech. Z této hodnoty dále vypočítáte 20 %. Vážíte-li 50 kg, potřebujete kolem 1250 kalorií denně. Snídaně by tudíž měla být v rozmezí 250 až 300 kalorií.

 

Pokud si s jídelníčkem nevíte rady, navštivte www.zdravestravovani.cz