Makrobiotikou nejen k jarní očistě

Makrobiotikou nejen k jarní očistě

Slovo „makrobiotika“ pochází z řeckého macro = velký, dlouhý a bios = život, takže už název sám napovídá, že se jedná o životní styl spojený s dietním režimem, který podporuje dlouhověkost.


Světlo světa spatřilo toto slovo v roce 1796 v knize „Makrobiotik, oder die Kunst das menschliche Leben zu verlängern“ („Makrobiotika, neboli umění jak prodloužit lidský život)“ Christopha Wilhelma Hufelanda. Od té doby se svět začal zajímat o východní filosofii, které je základem rovnováha mezi póly jin a jang. K rovnováze, kterou si jistě všichni přejeme, dopomáhá přísnější přístup k jídlu, hlavně z hlediska pěti proměn energie.

Touha po zdravějším životním stylu, móda nebo osud – k makrobiotice vedou cesty spletité. “Dlouho jsme byly vegetariánky”, říká Markéta Sulánská, jedna z majitelek obchodu. “Jóga nás provázela naším hektickým životem. Vždy jsme měly pocit, že zdravě jíme a žijeme. Stále jsme však byly konzumentky supermarketů. Pak přišla diagnóza rakoviny prsu. Vzácný druh, kdy léčebné postupy medicíny byly neúspěšné.” Proto se Markéta rozhodla zachránit se jinak, alternativně: “Čínská medicína, makrobiotika a Zhineng Qigong mě pomalu vracely zpátky do zdravého, normálního života.”  Tato zkušenost přivedla Markétinu přítelkyni Simonu k nápadu, otevřít si vlastní prodejnu se zdravou výživou.

A není to „jen“ prodejna. Vkusně a útulně zařízený prostor je přímo nabitý pozitivní energií. Markéta a Simona jsou tu nejen pro náročnou bio klientelu (v rámci rostlinné stravy), ale především ty, kteří pochopili, že strava je energetickým základem duševní pohody.  Zajímavé je, že si v Cesmíne.bio můžete popovídat o stravě  a potravinách, které pomáhají léčit disharmonie těla. Majitelky jsou makrobiotičky, nikoliv radikální, a tak neustále hledají pro své zákazníky informace jak stravou pomoci například kardiakům či diabetikům. Organizují kurzy makrobiotického vaření, na které se můžete přihlásit na www.cesminabio.cz, kde najdete také chutné recepty
a další informace.

Jen tak mimochodem, makrobiotika je také výbornou cestou pro zdravé hubnutí, nahrazuje totiž cukry obilnými a rýžovými slady a sirupy, po kterých se jednoduše: netloustne. V tom je makrobiotika ojedinělá, a na vegany
i vegetariány můžeme prásknout, že konzumují cukry v dost velké míře. Vidíte to, už jsme zase u tématu “hubneme do plavek”, v tomto případě pojatým velmi oduševněle ;)

 

 

 

 

Text: Aleksandra Bartošová