Do Skotska jeďte v květnu

Proč právě v květnu? Jediné, co vám ve Skotsku skutečně může otrávit život a zkazit dovolenou, jsou mraky droboučkých mušek – Highland midgies, které útočí z porostů a slatin. A protože ty jsou tu kromě velkých měst prakticky všude, je třeba se vyvarovat období rojení t


Proč právě v květnu?

Jediné, co vám ve Skotsku skutečně může otrávit život a zkazit dovolenou, jsou mraky droboučkých mušek – Highland midgies, které útočí z porostů a slatin. A protože ty jsou tu kromě velkých měst prakticky všude, je třeba se vyvarovat období rojení tohoto zákeřného hmyzu. To bohužel trvá od pozdního jara až do podzimu. Takže ideální je vydat se do Skotska, než to začne – tedy v květnu. Polovina měsíce lásky vám zároveň nabídne obvykle poměrně příznivé počasí – ne, že by nepršelo, ale bývá to déšť teplý, jemný a protože zima vás trápit nebude, když vezmete dobrou nepromokavou bundu a pořádné turistické boty, můžete klidně nachodit dlouhé míle. Sem tam dokonce vzejde slunečný den a odmění vás modrým nebem nad Vysočinou, nad jezery nebo nad divokým mořem.

 Cestovat po Skotsku je nejlépe autem, jenže ne každý si troufne na úzké silničky, po kterých se jezdí vlevo. V tom případě si sbalte pohodlný batoh a spolehněte se na místní dopravu. Autobusy vás zavezou prakticky všude, chce to si jen předem dobře naplánovat trasu. V každé větší vesnici najde také pohodlné bydlení v soukromí. Pronájmem pokojů si tady přivydělává spoustu rodin a každého zákazníka přivítají přívětivě a poskytnou vám bydlení ne sice úplně levné, zato na úrovni komfortního hotelu. Odvážnější turisté mohou využít přístřešků, které jsou roztroušené kolem „path“ – dobře značených turistických stezek, jimiž je Skotsko propletené. Chce to dobrý spacák a ochotu ulehnout na dřevěnou pryčnu, jste ale pod střechou a ráno můžete pokračovat třeba napříč některým menším ostrovem.

 Co vybrat? Deset dnů dovolené na poznání této nádherné země nestačí. Budete se tedy muset rozhodnout. Třeba pro kousek východního pobřeží, regionu Fife. Univerzitní St. Andrews na vás dýchne pradávnou historií zbytků zdejší monumentální gotické katedrály a okouzlí vás i budovou jednoho z nejvýznamnějších golfových klubů. Podél pobřeží vás dlouhá „path“ provede rázovitými rybářskými vesnicemi s malými přístavy a spoustou restaurací lákajících turisty. Největším regionem je Highland, Vysočina, kde najdete množství kouzelných řídce obydlených zákoutí s centrálním masivem s nejvyšší horou Ben Nevis. Cestičky kolem obrovských jezer vedou krajinou pastvin a lužních hájů, kde vás právě v květnu překvapí záplava modrých zvonků, žlutě kvetoucího hlodášového houští nebo růžové, bílé, oranžové i fialové divoce rostoucí rododendrony a azalky. Jejich pěstěnou krásu můžete obdivovat v městečkách a ve vesnicích, kde snad každý soutěží o nejkrásnější zahrádku. Na své trase jistě neminete ani nějakou tu destilerii whisky a samozřejmě i některý tajemný hrad. Obojí patří ke skotskému koloritu stejně jako kostkované kilty, národní květina bodlák a tisíce bečících oveček pobíhajících po stráních.

Text a foto: Gabriela Koulová