Od chorobného žárlivce se rychle odmilujte

Od chorobného žárlivce se rychle odmilujte


Ostuda ve společnosti

Jste ve společnosti a začnete se bavit s kolegou ze zaměstnání nebo s nějakým svým známým. Jakmile si toho všimne váš partner, zabraný do rozhovoru s někým jiným na druhém konci místnosti, okamžitě nastartuje a vprsí se mezi vás. Prostě dá vašemu známému najevo, že jste jeho. Ať už slovy nebo intimně majetnickým chováním vůči vám. Je vám trapně a stydíte se za něj. Máte proč, je to projev chorobné žárlivosti.

Porušení osobní svobody

Pokud zjistíte, že vám partner čte mailovou poštu nebo esemesky v mobilu, je to sice na pováženou, protože emocionálně zralého a sebejistého člověka by takovéhle faux paix vůbec nenapadlo, ale ještě nemusí jít o patologii. Neznamená to však, že si to máte nechat líbit. Asertivně dejte svému protějšku najevo, že porušil základní pravidla slušnosti a nemíníte mu to do budoucna trpět. Každý jedinec má právo na své soukromí, i vy. Pokud to nebude respektovat a bude v tom pokračovat, bude to závažná trhlina ve vzájemné důvěře a stojí za to zvážit, jestli je pro vás opravdu ten pravý. Může to být totiž počátek choroby jménem žárlivost.

Špiclování a bludné podezírání

Skutečné peklo vás čeká s mužem, který poslouchá vaše telefonní hovory, ptá se, s kým jste právě hovořila, vyzvedává si vás denně po práci, kontroluje vás neustálými telefonáty, dělá scény, pokud máte vypnutý mobil a snaží se vás odříznout od přátel. Doprovází vás i na volnočasové aktivity a nelíbí se mu ani vaše pokecy s kámoškami nad kávou či sklenkou. Když zavčas z jeho utahující se smyčky neutečete, projevy jeho chorobné žárlivosti se budou stupňovat. Bude vás podezírat z nevěry, i když půjdete jen s odpadky do kontejneru. A nedá si vymluvit, že je to nesmysl. Váš život se bude skládat ze samých výčitek, scén a následného udobřování. I když se chorobná žárlivost dá léčit, málokterý „pacient“ se k takovému sebereflexivnímu kroku odhodlá. Takže se raději rychle odmilujte a pryč od něj, dokud to ještě jde.

 

 

 

Text: eh