Kdo chrápe, eroticky odpuzuje

Kdo chrápe, eroticky odpuzuje


Proč chrápeme?

Ano "chrápeme", hlasitě spát dokážou totiž i ženy, přesto chrápe třikrát více mužů. Chrápání je způsobeno překážkou proudění vzduchu v horních dýchacích cestách a vibrací uvolněného nebo prodlouženého měkkého patra. Nejdříve chrápe člověk na zádech pak i na boku. Během spánku někdy dojde k apnoi, kdy se dýchací cesty uzavřou, člověk se dusí a v tom okamžiku se probudí. Pak nastane explozivní zachrápání, případně zalapání po dechu a pak normálně usne.

Je handikapován i ten co chrápe?

Určitě. Kromě toho, že se člověk moc nevyspí, chodí také často močit, více se potí a ráno může trpět bolestmi hlavy. Může mít pocit dušení, protože apnoe může nastat až 10x za hodinu. Pálení žáhy také není vyjímkou.

Lze chrápání ovlivnit ?
Jak u koho. Někdy vážně pomůže změna polohy na bok, nebo zamlaskání či zašití míčku do zadní části pyžama. Bohužel někteří partneři to řeší oddělením ložnic což určitě neprospěje jejich sexuálnímu životu. Chrápání můžeme řešit i operační cestou, odstraněním části měkkého patra, nebo injekcí pro jeho vyztužení. Než se ale přistoupí k tomuto řešení, je dobré zkusit zredukovat váhu, přestat kouřit a také dodržovat spánkovou hygienu. Je také výhodou vyhýbat se požívání alkoholu před spaním.

Novinkou je léčba s použitím magnetu

S touto léčbou se začalo právě v naší zemi a jejím propagátorem je Mudr. Václav Pavelec. Principem je, že se jeden magnet implantuje do jazyka a druhý se přiloží na bradu. Jazyk tak postiženému nezapadá a neblokuje tak dýchací cesty.

Chrápání nemá za následek jen časté probouzení nebo rušení druhého, ale člověk je ráno unavený a nevyspalý a během dne může upadnout třeba do mikrospánku, což je nebezpečné hlavně u řidičů z povolání. Existují ale spánkové laboratoře, kde se těmito problémy zabývají. Tyto laboratoře jsou ve většině fakultních nemocnic součástí
neurologických oddělení.

 

 

 

 

 

 

Text : Jana Hlaváčková