Neplodnost jako důsledek endometriózy

Neplodnost jako důsledek endometriózy


Endometrióza patří mezi nejčastější gynekologická onemocnění u žen v reprodukčním věku. Nejrozšířenější teorie vzniku endometriózy považuje za její příčinu odchod menstruační krve zpětně vejcovody do dutiny břišní, kde se uchytí části děložní sliznice a vzniknou ložiska endometriózy. Dalšími faktory vzniku jsou imunita, genetika apod. Endometrióza se nejčastěji projevuje bolestmi v podbřišku, lze pociťovat bolest při pohlavním styku anebo při postižení střev a jejich okolí mohou nastat problémy s vyprazdňováním. Nedaří-li se vám spontánně otěhotnět, ve dvaceti až třiceti procentech případů bývá na vině endometrióza. Neplodnost spojená
s endometriózou může mít více příčin, buď je způsobená srůsty, které zneprůchodnily vejcovody, nebo je porušen mechanizmus uvolňování vajíčka, anebo jsou příčinou imunologické faktory.

Léčba endometriózy a odstranění pozánětlivých srůstů

Pro pacientku je optimální, provede-li se diagnostika a samotná operace při jedné laparoskopii. Chirurgická léčba pokročilých nálezů endometriózy patří mezi nejkomplikovanější výkony v gynekologii vůbec, proto se doporučuje návštěva specializovaných pracovišť. Další léčebnou metodou je hormonální terapie, třetí, nejradikálnější a také nejúspěšnější léčbou je pak chirurgické odstranění dělohy, vaječníků a všech patrných ložisek endometriózy – což je samozřejmě nemyslitelné pro ženy plánující graviditu.

V průběhu onemocnění ložiska endometriózy zachycená na orgánech v dutině břišní krvácejí, hladké povrchy orgánů tak mohou srůst k sobě. Pozánětlivé srůsty je třeba chirurgicky rozrušit, aby nedocházelo ke komplikacím s nimi spojeným, jako je např. neplodnost. Při rozrušování srůstů mají nyní pacientky možnost po poradě s operatérem zakoupit protisrůstový prostředek Hyalobarrier gel, který po dobu 7 dní vytváří mezi hladkými povrchy orgánů mechanickou bariéru a po uplynutí této doby se vstřebá.