Neplýtvejte penězi zbytečně – ušetřete na energii

Neplýtvejte penězi zbytečně – ušetřete na energii


Vyberte úsporné spotřebiče

Podle etiket EU naleznete ke každému elektrickému spotřebiči nejdůležitější technická data týkající se spotřeby energie. Tyto údaje vám na první pohled usnadní výběr toho správného a energeticky nejvýhodnějšího spotřebiče. Rozdělení energetické účinnosti má sedm tříd označených písmeny A až G. Kupujete-li výrobek A, AA, popřípadě AA+, máte jistotu, že spotřebuje nejméně energie. Pořizovací cena těchto spotřebičů bývá zpravidla dražší, než u spotřebičů vyšší energetické třídy. Investice se vám však rychle vrátí v podobě uspořené energie.

Vypojujte ze sítě

Elektronické přístroje jako je televizor, rádio, CD nebo DVD přehrávač jsou i v tzv. stand-by režimu skutečnými „žrouty“ proudu. Chcete chytře uspořit více jak 2500 Kč ročně? Pořiďte si prodlužovací šňůry s několika zásuvkami a vypínačem, který spotřebiče jedním stisknutím zcela odpojí od sítě. Prodlužovací šňůry tohoto typu zakoupíte v obchodních řetězcích.

Pořiďte si svítidla se senzory

Každá průměrná rodina nejvíce peněz zbytečně „prosvítí“. Vhodnou alternativou jak ušetřit za náklady je pořízení úsporných svítidel či senzory řízených pohybových čidel. Osvětlení se zapne jen v případě, že jej skutečně potřebujete a jakmile prostor opustíte, osvětlení se vypne. Nebudete muset přemýšlet, kde jste nechali zbytečně svítit.

 

 

 

Text : Jana Tobrmanová