Když vás nechce, raději ho nechte být

Když vás nechce, raději ho nechte být


Právní charakteristika znásilnění zní asi takto: Pohlavního zneužití se dopouští ten, kdo přivede druhou osobu do stavu bezbrannosti a tento stav využije k souloži. Nemusíte být tedy zrovna přepadená v parku, stačí, když vás na večírku kolega, kterého byste se jinak nedotkla ani klackem, opije nebo vám dokonce bez vašeho vědomí podá drogu či afrodiziakální kapky. Špatně se to prokazuje, s největší pravděpodobností na policii nepoběžíte, ale pachuť zneužití ve vás zůstane na dlouhou dobu.

 

Muži jsou chytlavější

Popsaná situace může ale vypadat i obráceně. Žena, která zatouží po muži, dokáže také jít za hranice korektního jednání. A to, že ji odmítá, ji přiměje zkoušet všemožné. Začíná to krátkými sukněmi, rozepnutými knoflíčky halenky, a když ani to nestačí, pustí se dračice na tenký led alkoholu či afrodiziak. O mužích se říká, že v určitou chvíli je pro ně každá kočka černá, a trochu pravdy na tom je. Muž mnohem snadněji podlehne vzrušení, které nemusí cítit v hlavě, ale jen v kalhotách. Jenže když se takto nechá svést ženou, o kterou jinak nemá zájem, nebo je mu dokonce protivná, má z toho stejný pocit znechucení a zneužití jako žena. Pokud je to pod vlivem omamných látek (stačí alkohol), může pak klidně mluvit o znásilnění.

Pomsta bývá neúprosná

Zatímco zneužitá žena se stáhne do ulity, trápí se a se svým traumatem často není schopná se svěřit ani nejbližší kamarádce, ani lékaři, muži se naopak chovají podle své přirozenosti – bojovně. Považují takový čin za vyhlášení války. Ženu, která se jim takto dostala do kalhot, označí za mrchu, často ji pojmenují i mnohem tvrdšími výrazy. A to s chutí sdělí kolegům, kamarádům, zkrátka všem, kdo jsou ochotní to poslouchat. Vynasnaží se samozřejmě, aby se jejich partnerka nebo manželka nedověděla, že skutečně došlo k aktu, ale na dokonalé znemožnění násilnice jim stačí jen upozornit na její styl oblékání, na chyby v práci, na příliš hlučný smích. Takže pozor – vaše násilí se může velice rychle obrátit proti vám a vůbec u toho nemusí figurovat policie, soud nebo svědkové. Zkrátka: Když vás nechce, nechte ho být. Není to jediný chlap na světě.

 

 

 

 

 

Text: Gabriela Koulová