Chci krásný dekolt! aneb S plastickým chirurgem o modelaci prsou

Ještě před několika lety jste byla spokojená, ale teď? Ať už zapracoval čas nebo jiné okolnosti, už to není úplně ono - prsa jsou lehce povislá a vy se s jejich tvarem nechcete smířit. Na pomoc přichází plastická chirurgie a její obor, který se zabývá modelací prsou. Rozh


Ještě před několika lety jste byla spokojená, ale teď? Ať už zapracoval čas nebo jiné okolnosti, už to není úplně ono - prsa jsou lehce povislá a vy se s jejich tvarem nechcete smířit. Na pomoc přichází plastická chirurgie a její obor, který se zabývá modelací prsou.

Rozhoduje velikost a váha poprsí
Pokud jste se k zákroku už odhodlala, poradíme vám, jak nalézt správnou kliniku, jakého chirurga si vybrat a na co se ho zeptat. Které zákroky do modelace prsou spadají a jak to celé probíhá…
Existují různé varianty postupů, které se dělí podle umístění jizvy. Lékař volí typ modelace prsou podle rozsahu operačního zákroku a požadovaného pooperačního efektu. V jeho rozhodování hraje roli velikost a váha poprsí klientky. Modelací se rozumí buď zmenšení, zvětšení, nebo jednoduchá reoperace, aby ňadra působila zdravě, mladě a vy jste získala zpět své sebevědomí.

Základní typy modelace jsou:
Periareolární resekce
, což bychom mohli volně přeložit jako přesunutí dvorce. Tuto metodu volí lékaři při řešení mírně povislých prsů (odborný termín pro tento jev zní ptóza). Používá se řez vejčitého tvaru okolo dvorce, kdy chirurg oddělí kůži od tkáně pod ní a přesune ji směrem vzhůru. Podmínkou této metody je, že ji lze použít pouze u malých a ne příliš těžkých prsou – v opačném případě by došlo ke zdeformování jizvy.

B technika je řešením středně a mírně povislých prsů. Jedná se o stejný princip jako u periareolární resekce, ale řez je v tomto případě doplněn malým bočním řezem. Vzniká takzvaná jizva ve tvaru S.

Periareolární resekce s vertikálním řezem řeší převážně středně povislé prsy. Řez je veden okolo bradavky a kolmo dolů směrem k podprsní rýze.

U výrazně povislých prsou se modelace provádí řezem ve tvaru obráceného T (někdy se můžete u lékařů setkat s termínem „kotva“). Řez je veden okolo prsního dvorce, kolmo od dvorce do podprsní rýhy a v ní.

Problematické bradavky
Ne vždy se ovšem potýkáte s příliš velkým nebo naopak malým poprsím. Problémem mohou být také zvětšené nebo vpáčené bradavky. To se řeší tzv. modelačními operacemi, při nichž se zákrok týká pouze oblastí dvorce a bradavky.

Při úpravě prsou nejvíc záleží na výběru odborníka
Plastických chirurgů působí v České republice mnoho, a proto může být pořádným oříškem vybrat toho pravého. Snažte se pátrat u známých nebo si na internetu zjistěte reference a zkušenosti jiných klientek. Vodítko mohou poskytnout také internetové stránky kliniky, kde obvykle naleznete seznam chirurgů včetně jejich operací – v ideálním případě i s fotografiemi „před“ a „po“.

Pokud během první vstupní konzultace nebudete zcela spokojená, nebojte se absolvovat konzultací víc. Nejlépe vám napoví intuice a dobrý pocit. Nebojte se chirurga při vstupní konzultaci zeptat, jaké má vzdělání, zda je atestován v oboru plastické chirurgie, jakými výkony se nejčastěji zabývá a kolik modelací prsou provádí za rok.

Před operací s lékařem otevřeně diskutujte
V průběhu první konzultace vás lékař detailně seznámí s průběhem modelace prsů a podle objektivního nálezu určí, která z operačních technik je pro vás nejvhodnější, popřípadě jaký druh implantátu zvolit. Určitě s lékařem prodiskutujte otevřeně svá očekávání. On musí být stejně otevřený k vám a popsat všechny možnosti, jejich rizika a omezení každé z operačních technik.

„Rozhodující význam pro volbu operačního postupu má tvar a velikost prsů před operací,“ říká MUDr. Karel Urban z kliniky Esthé, který má s modelací prsů velké zkušenosti. “Důležité však také je, aby pacientky měly realistická očekávání.“

Co vás čeká?
Musíte být srozuměná s tím, jakou techniku chirurg použije, aby vám co nejlépe vyhovovala z hlediska operačních cílů a i vaší konkrétní situace (tvar prsu, kvalita kůže, jiné operace v oblasti poprsí). Chirurg pořídí fotografie prsou z předního i bočního pohledu a na některých klinikách používají také počítačové modelování, což vám pomůže lépe si představit výsledný efekt zákroku. Prsa vám také změří a podle vašeho věku a rodinné anamnézy vás pošlou na mamograf (rentgenové vyšetření prsu). Většinou je žádoucí zopakovat toto vyšetření brzy po operaci a ještě jednou po zhojení.

Rekonvalescence za pár týdnů
Úprava prsů bývá ve většině případů prováděna v celkové anestezii. Před touto operací – jako před každou jinou – nesmíte jíst, pít a kouřit po dobu šesti hodin před operací. V nemocnici zůstanete minimálně do následujícího dne po operaci.

A jak dlouho trvá samotný zákrok? „Modelace prsou obvykle zabere jeden a půl až tři a půl hodiny. Poté si pacientka mnohdy připadá unavená a po několik dní může pociťovat i větší či menší bolest v operované oblasti. Celková rekonvalescence však, až na vzácné výjimky, probíhá velmi rychle,“ vysvětluje MUDr. Karel Urban z Esthé.
Podle jeho slov vás do tepla domova pustí už první nebo druhý pooperační den. „Alespoň čtyři týdny je nutné nosit podprsenku bez kostic jak ve dne, tak i v noci. Zároveň by žena minimálně pět týdnů po zákroku neměla spát na břiše,“ doplňuje lékař.

Modelace je poměrně jednoduchá…
…a není se třeba se jí zbytečně obávat. Už za dva týdny po operaci můžete vykonávat (samozřejmě s přiměřenou opatrností) běžné každodenní úkony. „Záleží na tom, jak se budete cítit a co obnáší vaše zaměstnání. Rozhodně vynechte zvedání čehokoli nad hlavu po dobu tří až čtyř týdnů od zákroku,“ upozorňuje doktor Urban.

Takže? Pokud si už nějakou dobu lámete hlavu s tím, jak si vrátit ztracené sebevědomí, můžete svěřit své tělo do rukou profesionálů…

Text : Milena Píchová

Foto: www.pixmac.cz