Dejte si bacha na příbuzné

Můj muž Filip má mladšího bratra, kterého jsem potkala jen jednou v životě a nebyl mi nijak sympatický. Taky jsme se vůbec nestýkali, manžel o to ani nestál, Kamil prý byl problémový odmalička, vždycky ho jako starší musel tahat z průšvihů. A teď když už byli dospělí, od


Můj muž Filip má mladšího bratra, kterého jsem potkala jen jednou v životě a nebyl mi nijak sympatický. Taky jsme se vůbec nestýkali, manžel o to ani nestál, Kamil prý byl problémový odmalička, vždycky ho jako starší musel tahat z průšvihů. A teď když už byli dospělí, od něj Filip dal ruce pryč. Ani ve snu by mě tedy nenapadlo, že i já pocítím na vlastní kůži, čeho je Kamil schopen.

Šok v podobě exekuce

Rok po svatbě, to bylo před třemi lety, měl zničehonic Filip zablokovaný bankovní účet od exekutora. Byli jsme z toho na prášky a začali jsme se pídit po důvodu. Brzy bylo jasno: manželův bratr Kamil žil v bytě po jejich dědovi, ale nic za něj neplatil. Jenže v té době tam byl ještě trvale hlášený i Filip, bylo to ještě před naší svatbou, ale fakticky tam nebydlel, žil sám v podnájmu. Pak se přestěhoval ke mně. Jenže v bytě po dědovi vznikl ohromný dluh za nájem a Kamil se ztratil. Zaplatit ho má tudíž Filip. Začalo projednávání, tahanice s úřady, dokazování, že manžel už v tom bytě dávno nebydlí a vlastně ho neužíval nikdy. Jenže, co je psáno, to je dáno, a trvale tam prostě opravdu hlášen byl. To přetahování s úřady trvalo tři roky. Platili jsme právníky, neměli z čeho žít, protože Filipovi obstavili plat, no prostě hrůza! Každý den se probouzíte s Damoklovým mečem nad hlavou, jestli právě dnes nepřijde exekutor a nezabaví vám zařízení bytu a auto. To jsme stejně nakonec museli prodat, abychom nějak přežili.

Nad Kamilem se zavřela voda

Filip hledal Kamila všude možně, ale ten nejspíš zmizel někde za kopečkama. Nikdo z jeho známých o něm nic nevěděl a sám se pochopitelně neozval. Proč taky, dobře věděl, jaký nám tady zanechal průšvih. Nakonec jsme už nevydrželi s nervy a tu předem prohranou bitvu s úředním šimlem vzdali. Půjčili jsme si od banky na část půlmilionového dluhu, ano do takové částky narostly úroky z prodlení, a na zbytek nám dali splátkový kalendář. Splácet cizí dluh budeme ještě dva roky. A věřte, že naše manželství dostalo ránu, Filipa trápí výčitky a mě bezmocný vztek. Oba máme nervy nadranc a podepisuje se to i na našem vztahu. Odložili jsme založení rodiny, protože si teď dítě nemůžeme dovolit. A mně už tlučou biologické hodiny…

Nedopadněte jako já

Dodnes mám stíny na duši z toho, že největší podraz může přijít odněkud, kde to vůbec nečekáte – od příbuzného. Proto si dávejte bacha, s manželem si totiž berete i jeho rodinu. Důvěřujte, ale prověřujte. Je-li v rodině černá ovce, neberte to na lehkou váhu. Zkontrolujte, jestli s ní váš nastávající není nějak, i když třeba nechtěně, provázán. A pokud si teď říkáte, že i z těchto důvodů se radši nechcete vdávat, pak vězte, že i kdybych s Filipem žila jen tak „bez papírů“, neprobíhalo by to o moc jinak. Náš vztah to stejně pochroumalo.

Text : Eva Houser