Každý kondom není zdravý

Každý kondom není zdravý


Na velikosti záleží

Jaká nebezpečí tedy kondomy skrývají? To první je docela triviální – jde totiž o velikost. Pánové dobře vědí, jaký kondom si koupit, ale pokud chcete pro jistotu být sama v kabelce vybavena, budete muset pořídit raději dva tři různé balíčky, pokud už míry svého partnera neznáte. Kondom je totiž spolehlivý, jen když dobře sedí, jinak může sklouznout, či naopak prasknout – a je po antikoncepci.

Na výběr je škála šířek od 44 mm do 53 mm a délek od 17 cm do 21 cm. Ty menší prý jsou nedostatkové. Že by rychleji mizeli z regálů? Nebo se počítá s tím, že pánové mají spíše větší výbavu?

Latex je silný alergen

V poslední době ovšem přibývá případů, kdy dochází nikoliv k mechanickým potížím, ale k dosti vážným problémům zdravotním. Alergiků v populaci lavinovitě přibývá. Pokud nemůžete banány, avokádo, kaštany, kiwi, papáju, brambory, broskve, grepy, fíky, pomeranče, rajčata, melouny, buráky, nektarinky nebo pohanku a hlávkový salát, pak u vás hrozí i zvýšené riziko alergie na latex. Ta se zpravidla projevuje vyrážkou, svěděním
a zarudnutím v místě kontaktu – což je v případě kondomu pro ženu na velice citlivých místech. Zřídka, ale přece jen, může latex vyvolat i anafylaktický šok – tedy prudkou reakci vrcholící zástavou dechu a bez poskytnutí rychlé pomoci i smrtí. Žádná alergička by tedy neměla pokoušet osud a svou rezistenci vůči latexu by měla vyzkoušet třeba tím, že nejprve na rukou otestuje lékařské latexové rukavice – postup alergie ve styku se sliznicí intimních míst je totiž mnohem rychlejší a může být i nebezpečnější.

Hledejte kondomy bez latexu

Pokud vy nebo váš partner trpíte alergií na latex, nezoufejte. Existují i kondomy z jiných materiálů – polyisoprenu (Durex RealFeel), polyuethanu, syntetické pryskyřice (Pasante), které jsou v poslední době
už u nás běžně ke koupi. Počítejte ovšem s tím, že stojí zhruba jednou tolik, co běžné latexové.

Opatrně s barvami a figurkami

Snad každému někdy přišel do ruky kondom barevný, pomalovaný obrázky nebo dokonce tvarovaný do podoby pejska, tygříka nebo Mickey Mouse. Tady ovšem platí upozornění, že tyto kondomy jsou určené spíše jako vtipné dárečky mezi kamarády než na běžné používání. Nedá se nic dělat, prostě v nich ta úžasná pánská výbava vypadá komicky. A není větší likvidátor vášně, než záchvat smíchu, který dostanete, když si váš partner nasadí kondom.

 

 

 

 

Text: Gabriela Koulová