Květová voda – osvěžení pro pleť i prádlo

Květy nejrůznějších rostlin obsahují ve svých esencích látky, které působí na lidský organismus blahodárně. Některé povzbuzují, jiné zase uklidňují, harmonizují. Dřív se v létě na venkově prostě vzala voda ze studánky a do ní se natrhaly květy heřmánku, červeného j


Květy nejrůznějších rostlin obsahují ve svých esencích látky, které působí na lidský organismus blahodárně. Některé povzbuzují, jiné zase uklidňují, harmonizují. Dřív se v létě na venkově prostě vzala voda ze studánky a do ní se natrhaly květy heřmánku, červeného jetele nebo třeba růžové plátky. Stačilo nechat jeden den ustát, pak se květová voda popíjela. Můžete to na chalupě vyzkoušet, samozřejmě s květy, které neobsahují jedy. Voda nemá žádnou výraznou příchuť, přesto je velice osvěžující a lehce voní.

Květy rozpuštěné ve vodě

Kosmetický průmysl se dnes vrací k mnoha starým receptům. Určitě jste se už setkali s éterickými oleji vylisovanými z rostlin a používanými buď do aromalamp nebo třeba v nepatrné kapičce na skráně proti bolení hlavy, rýmě a únavě. Jemnější forma využití bioaktivních látek z květů jsou květové vody. Ty pravé (hydroláty) se vyrábějí destilací vodní párou. Během ní se oddělí látky rozpustné v tucích – oleje a látky rozpustné ve vodě, které pak ve vysrážené páře zůstávají. Jak poznáte čistou květovou vodu? Stačí si přečíst složení na obalu – nesmí v něm být žádný alkohol a jiné příměsi, než esence z květů. U nás jsou k dostání výrobky od firem Nobilis Tilia, Eoné, Saloos i některé zahraniční.

Kdy sáhnou po květové vodě

Požívat ji budete od rána do večera. A určitě ne jednu, ale najdete si své osvěžení pro ráno, při potřebě denního povzbuzení v práci, pro regeneraci pleti, očí, pro příjemné usínání. Stačí si jen jemně přestříkat obličej, klidně i přes make-up. Nebo můžete květovou vodu použít jako obklad, k inhalaci, do koupele. Výborný nápad, který k nám doputoval z Francie, království vůní, je přidávat květovou vodu do napařovací žehličky – provoníte celou místnost a i prádlo si podrží jemnou čistou vůni vašich oblíbených květin. Jaká květová voda se hodí právě vám?

Tady je pár typů.

Tymiánová voda – při nachlazení, rýmě a kašli si několikrát denně postříkejte obličej a vnitřní stranu zápěstí. Používá se i na místa poškozená dermatitidou a pro posílení organismu po antibiotikách i chemoterapii pro aftům, oparům a opuchnutým rtům.

Voda z květů pomerančovníku hořkého - má antidepresivní účinky, zmírňuje stres, napětí a pocity úzkosti. Pomáhá při abstinenčních příznacích, je účinná proti melancholii a náladovosti, působí afrodiziakálně. Výborně se hodí k provonění prádla, ale také jako ústní voda a k péči o vlasovou pokožku.

Růžová voda z květů růže damašské – vynikající pleťové tonikum, hydratuje a harmonizuje pokožku. Má zklidňující, zchlazující a mírně antiseptické účinky. Účinně regeneruje zralou pleť, které navrací svěžest a vitalitu. V obkladech pomáhá na podrážděné oči, jako kloktadlo při zápalech či zánětech v krku. Osvěžuje a posiluje maminky při porodu, protože harmonizuje psychiku a hormonální systém, působí antidepresivně a dodává sílu být ženou a matkou. Zmírňuje pocity strachu, navozuje kouzlo okamžiku a romantické představy.

Heřmánková voda - pomáhá při hojení poškozené pokožky, zmírňuje záněty a otoky, podráždění očí a záněty spojivek. Výborně se hodí k odličování, čištění a tonizaci pleti. Jako inhalace pomáhá při nosním kataru, obklady nebo osvěžení sprejem pomáhají při migrénách, stresu a frustraci. V sedacích koupelích ulevuje při vaginálních výtocích. Heřmánková voda je vhodná i pro novorozence a kojence. Je bezpečný pro použití hned po porodu, přidává se do koupelí nebo se stříká do postýlky pro lepší spánek.

Levandulová voda - používá se pro zklidnění, zchlazení a hojení podrážděné nebo poškozené pokožky. Využívá se k léčbě ekzémů, osvěžuje a zchlazuje při přehřátí, pomáhá při spáleninách od slunce či větru. Obklady z levandulové vody pomáhají snižovat horečku, působí proti bolestem hlavy a migrénám. Osvěžení sprejem snižuje stres a návaly horkosti. Vhodná je jako tonikum pro všechny typy pletí a jako účinná dezinfekční a hojivá voda po holení či depilaci.

Vůně pro ženu – obsahuje geraniovou silici z muškátů. Zlepšuje psychickou pohodu ženy, pomáhá k vyrovnanosti a spokojenosti. Uvolňuje a osvěžuje. Harmonizuje tělo i duši při všech „ženských“ stavech – v šestinedělí, při poruchách menstruačního cyklu, PMS, klimakteriu. Regeneruje kožní buňky. Jako pleťová voda se jemně rozpráší na obličej při čištění. Může se také rozprášit po místnosti, na oděv nebo na polštář či pokrývku před odpočinkem. Vhodná je aplikace na vlasy při úpravě účesu nebo po umytí vlasů – vlasy podrží vůni, kterou pak vdechujete celý den.

Text: Gabriela Koulová

Foto: pixmac.cz