Vypořádejte se s vánočními kaloriemi

Vypořádejte se s vánočními kaloriemi

Nebezpečné nejsou ty sváteční orgie tradičních jídel, ale to, že žaludek se rychle roztáhne a žádá si pak větší dávky jídla dál. Základem je tedy nepořizovat příliš mnoho zásob – a když už jste nevydrželi a lednička vám tak trošku přetéká, pozvěte přátele, nachystejte ze zásob občerstvení
a co nejdříve je tak „ekologicky“ zlikvidujte.


 

A jak se zbavit těch nepříjemných pár centimetrů v pase, které vám brání vyjít si v těch krásných nových kalhotách či sukýnce od Ježíška? S chutí do toho a na Nový rok budete zase v lati!

 

 

  1. Máte pár dnů volno? Věnujte je aktivnímu odpočinku. Ráno si přispěte, pak se vydejte na svižnou procházku do chladného zimního dopoledne. Zavítejte do nejbližšího bazénu a hodinku si zaplavte, skočte i do sauny – přebytky tuků je dobré i vypotit.

2. Na návštěvu k přátelům nejezděte autem a alespoň kus cesty si vyšlápněte pěšky. S sebou neberte ani šampaňské, ani sladké likéry – maximálně lahvinku přírodního bílého vína.

3. Zásoby laskomin vyměňte za mísy ovoce. Nakupte si jablka, mandarinky, hroznové víno. Jednak je období viróz, takže je třeba zvýšit příjem vitaminu C, ale hlavně pár převážně ovocných dnů vám pomůže shodit nabytá dvě tři kila.

4. Nezapomínejte na pitný režim. Ale žádné sladké džusy nebo limonády! Popíjejte lahodné čaje, přidejte
do nich trochu skořice – nejenže pak krásně voní a chutnají, ale také pomáhají odbourávat tuky.

5. Skořice ostatně může vonět nejen ve štrúdlu – ten už teď nechte stranou a místo něj si nastrouhejte jablko
a smíchejte ho se skořicí – ovšem žádný cukr, maximálně umělé sladidlo!

6. Nemůžete se zbavit chuti na maso? Libový hovězí steak nebo kuřecí plátek nejsou žádný velký prohřešek. Vynechte brambory i pečivo, místo nich si k masu uvařte v páře brokolici nebo poduste kapustu.

7. Kyselé zelí je vynikající prostředek na odbourání cukru v krvi. Večer si dejte misku syrového kyselého zelí
– je to pochoutka, kterou vaše tělo vyloženě ocení.

8. Zkuste si napsat jídelníček, inspirovaný výše uvedenými body. Doplňte do případně ranní miskou ovesných vloček, aby vám vláknina pomohla s dobrým zažíváním.

9. Jezte pětkrát denně, převážně ovoce, zeleninu, libové maso. A z běžné porce, na jakou jste zvyklí, se snažte na talíř umístit jen tak dvě třetiny. Do Nového roku budete nejen zpátky na své váze, ale vaše tělo se bude cítit zregenerované, odpočinuté a schopné se poprat s mrazivým lednem.

 

 

Text: Gabriela Koulová