Hormony lásky ničí stres

Hormony lásky ničí stres


 

Když velí hormony

Vzrušení, ať už erotické či jiné, s vámi provádí všemožné věci – kůže zrůžoví, srdce se rozbuší, celým tělem se rozlije horko, začnete trochu jinak uvažovat. Je to dáno chemickým vybavením vašeho těla. Armáda, která vládne tělu, se skládá z hormonů a dalších chemických látek v krevním řečišti, z nichž každá drží stráž nad určitým územím.
Hormony nás mohou přinutit nejen k tomu, abychom se zamilovali, vdaly či oženili, měli děti, ale rovněž k tomu, abychom tu a tam také podnikli nějakou bláznivou vylomeninu a zbavili se stresu. Generál mezi nimi se jmenuje DHEA – dehydroepiandrosteron – a je úzce spjatý s vášněmi, orgasmy a sex-appealem. Čím vyšší je jeho hladina v organismu, tím větší sexuální touha ve vás hoří. Jako správný vojevůdce vám přikazuje a oznamuje, kdy se můžete a kdy nemůžete milovat a tvoří základ mnoha dalších sexuálních hormonů, které z něj vznikají.

Například pokud ve vás někdo křičí: „Chci sex a žádné citové výlevy!“, pak je to hormon testosteron. Má na svědomí touhu po tvrdém, rychlém a agresivním milování. Na obě pohlaví, tedy nejen na muže, působí jako afrodiziakum, což znamená, že podporuje žádostivost po proniknutí a rychlém orgasmu. V určité míře funguje jako antidepresivum, ale pozor – skutečným partnerským vztahů příliš neprospívá.

 

Nemusíte se milovat, abyste stres zažehnali, stačí…

 • navzájem se dotýkat
  Když se vzájemně dotýkáte nebo držíte za ruku zrovna toho, na kom vám záleží, stoupne vám hladina oxytocinu. Tento hormon vás svazuje s těmi, které milujete, anebo vás možná také nutí milovat ty, se kterými vás svazuje. Každopádně snižuje stres – ovšem i schopnost přemýšlet a střízlivě uvažovat.
 • zamilovat se
  Vznášíte se mezi nebem a zemí, cítíte se úžasně? Tak to jste s největší pravděpodobností plni „molekul lásky“ – fenylethylaminu. Tento hormon dokáže dokonale omámit. Vyskytuje se nejen v čokoládě,
  ale i krevním řečišti milenců. Při orgasmu se jeho množství v krvi mnohonásobně zvyšuje.
 • mazlit se
  V životě každého člověka přicházejí období, kdy po sexu netouží, pouze si přeje, aby ho někdo objal, pohladil a pochoval. Způsobuje to prolaktin, hormon něžnosti.

 

 

 

(mk)