Vyvrátili jsme mýty o dokonalé mámě

Vyvrátili jsme mýty o dokonalé mámě


1. Z domova ani na krok
Sousedka je s dětmi doma. Já chodím do práce, protože bych se jinak zbláznila... Nejde o to, kolik času
s potomkem trávíte, ale jestli se mu opravdu věnujete. Nevadí, že s vámi není pořád, pokud čas, který na sebe máte, plně využijete.

2. Koupím mu, nač si ukáže
Mluvte spolu o tom, proč mu hračku nechcete koupit. Zeptejte se ho, jak by za ni samo zaplatilo. Dejte mu najevo, že vůbec není špatné, že po něčem touží. Ostatně přání a touha něčeho dosáhnout je hnacím motorem většiny z nás.

3. V každé situaci se musím ovládnout
Když vám povolí nervy, nic dramatického se neděje. Nastavte dítěti mantinely a v nich ho nechte volit vlastní rozhodnutí - a za ta špatná nést následky. Pokud se ve čtyřech letech rozhodne, že si své oblíbené tričko oblékne na hraní v parku, a venku je chladno, doporučte mu kabát. Když neposlechne, pocítí následky svého rozhodnutí.

4. Budu jeho nejlepší kamarádka
A proč? Kamarádů má a bude mít spousty. Ale rodiče zůstávají a jejich role v jeho životě je jiná. Nemůžete být dítěti kamarádem a zároveň je vychovávat. Vy byste měla být tou, kdo mu poskytne lásku a pocit jistoty. Být kamarádem svému dítěti se zralý rodič nesnaží, ostatně dítě to od něj ani neočekává.

5. Držím se příruček, napsali je odborníci
Každé dítě je individualita a co platí na jedno, na druhé vůbec nezabírá. Používejte zejména zdravý rozum. Jenom proto, že se vaší kamarádce osvědčil jako trest zákaz večerníčku, neznamená automaticky úspěch
i u vás doma.

6. Prožívám nepřetržitý pocit štěstí
Rodičovství je dlouhodobý závazek. Nejste špatná matka jen proto, že vám povolí nervy, když jedno dítě rozlije mléko a druhé už hodinu bez důvodu vzteky křičí, a vy v této chvíli neprožíváte pocit vrcholného štěstí.

 

 

 

(min)