Když nás ovládá hormonální cyklus

Když nás ovládá hormonální cyklus

Pánové zřejmě pozvednou obočí a řeknou si, no bóže, vždyť jde jen o biologický děj. Ženy ale moc dobře ví, jak je průběh celého měsíčního cyklu důležitý a jak nás ovlivňuje… Každá dívka začne menstruovat zhruba ve svých 12-15 letech a tento cyklus skončí


Pánové zřejmě pozvednou obočí a řeknou si, no bóže, vždyť jde jen o biologický děj. Ženy ale moc dobře ví, jak je průběh celého měsíčního cyklu důležitý a jak nás ovlivňuje…

Lying down and sad Každá dívka začne menstruovat zhruba ve svých 12-15 letech a tento cyklus skončí o další asi třicet let později. Víte ale přesně co se s tělem po čas této doby děje?

Fáze první

První den nového cyklu je den, kdy žena začne krvácet. V této fázi se děloha zbavuje sliznice, která není využita pro zahnízdění vajíčka. Rovněž se sliznici občas říká výstelka. Krvácení probíhá zhruba 5-7 dní, ale je velmi individuální a tak existují ženy, který krvácí pouze 3 dny nebo naopak dní deset.

Fáze druhá

V druhé fázi přichází tvorba hormonů pro nová vajíčka. Děloha vytváří novou sliznici, aby se připravila na oplodněné vajíčko. To mezitím dozrává ve folikulu. Mezi vajíčkem a folikulem je tekutina, která se s přicházející ovulací zvyšuje. Jakmile dojde ke správnému dni, folikul praskne, uvolní vajíčko a to může putovat do dělohy.

Fáze třetí

Vaječníky, které uvolňují vajíčka se střídají, každý měsíc tedy vyjde jedno vajíčko pouze z jednoho vaječníku. Než vajíčko doputuje do dělohy, čeká ho cesta skrze vejcovody, kde by se mělo potkat se spermií a spojit. Jestliže se tak nestane, vajíčko samo zaniká.

Fáze čtvrtá

Čtvrtá fáze je příprava dělohy na oplozené vajíčko, tedy aby měla dostatek výživy pro malý zárodek. Když ale zárodek nevzniká, naopak vajíčko zaniká, pak přichází fáze číslo jedna – menstruace. Menstruace jako taková je pro mnoho žen opravdu bolestivým zážitkem, zejména pak první dva – tři dny po začátku krvácení. Ještě než ale ke krvácení dojde, přichází premenstruační syndrom, který bychom mohli nazvat hromádkou emocí. Nedokážeme to ovlivnit, ale jakmile to přijde, spouští se vlna různorodých emocí, které s námi i týden před počátkem menstruace pěkně zmítají.

Zvládněte PMS s nadhledem

Jestliže si chcete dopřád klidnější období před menstruací a v jejím začátku, pak si určitě můžete alespoň částečně pomoct dostatečným přísunem vitamínu C, E, železa, B6 a B12. Nezapomeňte také na masáže bříška teplými vonnými oleji nebo horkými obklady v době menstruace.

pinterest.com