Strašák jménem celulitida!

Strašák jménem celulitida!

Celulitida trápí mnoho žen, ať už hubených či tlustých. Způsobuje ji mnoho faktorů, které více či méně můžeme ovlivnit. Proč nás trápí a lze s ní vůbec zatočit, nebo je to boj s větrnými mlýny? 


Nedokážete si kvůli celulitidě představit léto v bikinách. S hrůzou obcházíte trafiky, kde na vás z obálek časopisů koukají bezchybné zadečky a bronzově opálená dokonalá stehna. Doma pak propadáte depresi a s hrůzou sledujete další dolíček na svém pozadí. Co s tím?  

Jak a proč celulitida vzniká?

Celulitida je záležitostí hormonálních změn, které způsobují nedostatečný odvod toxických látek z kůže a následné ukládání tuků. Tvorbu celulitidy ovlivňuje mnoho faktorů, nejvíce pak špatná strava, alkohol a cigarety, sedavé zaměstnání, antikoncepce a těhotenství a samozřejmě genetika. Ano, i když jste velmi štíhlá, vlivem genetiky či jiných faktorů může dojít k tomu, že i vaše nohy postihne celulitida.

Jaký typ celulitidy máte?

Abyste proti celulitidě mohla bojovat, musíte nejdříve zjistit, jaký typ máte. Z kosmetického hlediska jsou rozlišovány tři druhy – s hromaděním tuků, s poškozením podpůrných vláken a s přebytkem vody. Ženy, u nichž celulitidu způsobuje hromadění tuků, mají nadbytečné zásoby tuků uloženy především na hýždích, bocích, stehnech a břiše. Pokud spadáte do kategorie s přebytkem vody, pak máte plnější boky, lýtka a případně paže. Také se občas objeví otoky dolních končetin a místa, která celulitida zasáhne, jsou na dotek bolestivá. A pak je tady třetí, nejvíce postižená skupina, skupina s poškozením podpůrných vláken. V tomto případě jde o pokračování obou předchozích stádií.

Chemické zázraky

Žádný krém vám celulitidu neodstraní za noc, i kdyby to sliboval. To však neznamená, že všechny krémy a masti jsou zbytečné! Naopak, pokud budete pečlivě vybírat, můžou lékárenské přípravky váš boj proti celulitidě podpořit. Výběr pak přizpůsobujte typu vaší celulitidy. Pokud zadržuje vaše tělo vodu, zvolte příspěvky na bázi drenáže. Pomoci mohou také lymfo-drenáže. V případě přebytku tuků zase volte spalovače.

Zázraky přírody

Stoprocentní účinnost krému či gelu vám nezaručí nikdo. Co však určitě funguje, je dostatek pohybu a zdravá strava. Vyvážená a pravidelná strava je základem. Vybírejte si do svého jídelníčku zeleninu, ovoce, luštěniny a mléčné výrobky. Co se sportu týče, je důležitý anaerobní pohyb, který odbourává tuky a prokrvuje pokožku. Skvělou volbou je tak například aerobic, tenis či tanec.

Už navždy!

Když se proti celulitidě rozhodnete bojovat, vytasíte všechny zbraně, ať už přírodní nebo chemické. Celulitida se pak vzdá a ustoupí. A vy s úsměvem na tváři odcházíte z bitevního pole. Ale pozor, pomerančová kůže se dříve či později objeví zas a znova! I když je to smutné, tak koho celulitida jednou schvátí, toho už nikdy neopustí. Můžete tedy zmírnit její projevy, takže nebude takřka viditelná, ale už nikdy se jí úplně nezbavíte. Zkrátka a dobře, pokud čekáte zázračný recept, který vás pomerančové kůže zbaví, pak je nám líto! Neexistuje žádné stoprocentně účinné opatření, které umí celulitidu zcela vyléčit.