Infarkt již dávno nepostihuje jen starší generaci. V ohrožení jsou i lidé pod třicet let

Infarkt již dávno nepostihuje jen starší generaci. V ohrožení jsou i lidé pod třicet let

Infarkt může přijít tiše a nenápadně, nemusí vás upozornit prudká bolest na prsou. Naučte se rozpoznat základní příznaky a pomozte tak sobě nebo někomu ve svém okolí. Akutní infarkt myokardu je jedním z nejzávažnějších onemocnění srdce. Stojí za ním snížený pr


Infarkt může přijít tiše a nenápadně, nemusí vás upozornit prudká bolest na prsou. Naučte se rozpoznat základní příznaky a pomozte tak sobě nebo někomu ve svém okolí.

Akutní infarkt myokardu je jedním z nejzávažnějších onemocnění srdce. Stojí za ním snížený průtok krve a ucpání srdeční tepny. Ne vždy ho však můžeme v prvopočátku rozpoznat. Jsou totiž druhy infarktů, které se obejdou i bez bolesti. infarkt 1K infarktu dojde jestliže se v cévách usazují aterosklerotické pláty, které vznikají ukládáním cholesterolu. Za tím stojí nejenom nesprávné stravování, ale také stres, sedavé zaměstnání s málo nebo žádným pohybem či snížené spalování. Jamile tedy v tepnách dojde k prudkému zúžení, dochází ke špatnému okysličení srdečního svalu krví a výsledkem je infarkt. Jestliže si říkáte, že infarkt postihuje pouze starší generaci, již dávno to není pravda. Toto onemocnění vás může postihnout ještě daleko před dosažením třiceti let. Není tedy od věci zvážit svůj styl života. Stres, shon, životosprávu i pohyb.

Jak poznat blížící se infarkt?

Bohužel projevy infarktu přicházejí z ničeho nic. Je tedy nezbytné vnímat jakoukoliv bolest na hrudní kosti, respektive za ní. Pravděpodobně půjde o tupý tlak či pálení, které postupuje do levé paže a krku. Infakrt dále může provázet silné pocení, nevolnost, dušnost i schvácenost.

Co když si infarkt spletu s jiným onemocněním?

Jestliže příznaky jiné nemoci zaměníte s infarktem, bude to to nejlepší, co se vám asi mohlo stát. Příznaky infarktu lze zaměnit se zablokovanými nervy či páteří v oblasti hrudní. Tato bolest je však spíše ostrá a bodavá a směřuje spíše dolů do břicha. Navíc ji neprovází další příznaky. Jestliže ale budete mít jakékoliv podezření, že se jedná o infarkt myokardu, neotálejte a okamžitě se dostavte na pohotovost. Ostatně od toho si platíme zdravotní pojištění a je lepší desetkrát jít zbytečně, než jednou nedorazit.

Můžeme se infarktu vyhnout?

Vše je v rukou každého z nás. Správná životospráva a životní styl. Zkuste se v práci ani doma nestresovat, jezte více zeleniny, snižte množství živočišných tuků, choďte na procházku nebo do fitka, dopřejte si dostatečný odpočinek.

infarkt 2Co dělat, když infarkt přijde?

Jestliže máte podezření, že někdo ve vašem okolí má příznaky infarktu, okamžitě volejte rychlou záchranku. Postiženému dejte lék obsahující látku Acidum acetylosalycilicum, například tedy Aspirin, který chrání srdce, pomůže zabránit nedostatečnému okysličení a pomáhá k rychlejšímu zprůchodnění postižené tepny. Dohlídněte na to, aby se dotyčný ideálně nehýbal, avšak udržujte s ním stále kontakt. Jestliže kontakt ztratíte a osoba upadne do bezvědomí, začněte okamžitě resuscitovat. Po celou dobu vás pravděpodobně bude navádět pomoc ze záchranné služby, kterou budete mít na telefonu až do doby, než dorazí sanitka. Nepodceňujte svoje zdraví, ani zdraví lidí ve vašem okolí. Nikdy nevíte, kdy se vám pomoc druhého bude také hodit.

pinterest.com