Barevný podzim v alternativním Krakově

Když se řekne Krakov, každý si vybaví korunovační místo polských králů, Wawel. Z tohoto hradu se vám naskytne nezapomenutelný výhled na klikatící se řeku Vislu, obklopující historické centrum. Za návštěvu jistě stojí i Dračí jeskyně, ve které podle legendy král Krak po


Když se řekne Krakov, každý si vybaví korunovační místo polských králů, Wawel. Z tohoto hradu se vám naskytne nezapomenutelný výhled na klikatící se řeku Vislu, obklopující historické centrum. Za návštěvu jistě stojí i Dračí jeskyně, ve které podle legendy král Krak porazil sedmihlavého draka. Místní mu vděčí za založení svého rodného města.

Fantazie v podhradí
V uličkách pod Wawelem, ve čtvrti zvané Kazimierz, najdete spoustu obchůdků, kaváren i barů. Měly by vám být symaptické - do jednoho baru vstoupíte šatní skříňí, v jiném se posadíte na záchodovou mísu... Tato alternativní čtvrť dává celému městu jedinečný ráz.

Život tu plyne pomalu
Na Rynku, náměstí v samotném centru Krakova, si na své příjdou jak ženy, tak muži. Dominantou je tržnice Sukiennice, ve které najdete vše, co vám polská tradice nabízí. Originální jantarové doplňky z Baltského moře, ovčí kůži nebo vyšívané halenky. A kromě pestrosti sortimentu vás uchvátí především samotná architektura tržnice, která vznikla už ve 14. století.
Až se budete chtít trochu odreagovat od přemíry historie, zajděte si do jedné z malebných kaváren na náměstí. Stačí se posadit, dát si doušek kávy a sledovat, jak pomalu tady plyne obdivuhodný život.

Krakov byl do roku 1596 hlavním městem Polska. Na rozdíl od Varšavy nebyl zasažený druhou světovou válkou, což mu ponechalo unikátní historickou tvář. Je díky tomu turisticky nejvyhledávanějším městem v Polsku a v roce 1978 byl zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO.

(sn)
Foto: autorka