Dýchejte! Ať neonemocníte...

  Hluboký nádech a hluboký výdech. Kdy si ho dopřejeme? Většinou jen když si chceme opravdu zhluboka povzdechnout. V Asii, kde už tisíce let vyučují taoističtí mistři přirozené dýchání pomocí různých cvičení, se nám Evropanům smějí – neumíme pořádně dýchat, t


 

Hluboký nádech a hluboký výdech. Kdy si ho dopřejeme? Většinou jen když si chceme opravdu zhluboka povzdechnout. V Asii, kde už tisíce let vyučují taoističtí mistři přirozené dýchání pomocí různých cvičení, se nám Evropanům smějí – neumíme pořádně dýchat, takže jsme nedokysličení a přidušení.
Jak z toho ven? Začít se v první chvíli aspoň učit vnímat, co dýcháme. Správné dýchání totiž dokáže velmi pozitivně ovlivnit nejen zdraví, ale i psychiku – udržíme si díky němu citovou rovnováhu a stres transformujeme do energie, kterou pak můžeme pro sebe dál využít.

Orgie pro smysly
Nejlépe se naučíte vnímat dech, když vám něco voní.
Aromatické látky rostlin – silice – vyvolávají vedle vjemu vůně a chuti také důležitou biologickou aktivitu, která pak působí na různých orgánových úrovních. Po vdechnutí se vjem dostává čichovým nervem do mozku. Odtud vůně ovlivňuje nervový systém. Může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit tepla, chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení, odstranit bolesti hlavy a podobně.
Inhalace silic je možné využít i při léčbě psychosomatických onemocnění.
Stejně dobře může příjemná vůně přispět k zlepšení atmosféry doma i v práci.

Inhalovat rostlinné silice je možné několika způsoby. Běžně se dnes používají různé inhalátory nebo difuzéry. Mají tu výhodu, že kromě vonných silic ještě rozptylují do ovzduší jemnou chladivou mlhu obohacenou zápornými ionty. Difuzér s vhodně použitým aromaolejem dokáže dramaticky proměnit prostředí a změnit náladu v místnosti. Dejte ovšem pozor na čistotu silic a kupujte jen ty přírodní, nejlépe s certifikátem kvality. Pokud do difuzéru nebo aromalampy nakapete syntetický vonný olej, nikdy žádoucích účinků nedocílíte. Víc informací najdete na www.bodyandharmony.cz.

Funkce záporných iontů v ovzduší:
1. Čištění ovzduší
2. Sterilizace a vůně
3. Stimulace nálady a zlepšení efektivity práce
4. Zlepšení kvality spánku a paměti
5. Zlepšení fyziologických funkcí včetně srdce, plic, mozku a nervového systému. Záporné ionty zvyšují imunitu, pomáhají relaxaci mysli a odstranění psychických překážek

(iv)
Foto: www.pixmac.cz